Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rusza finansowanie partii wstępnej MQ-25A Stingray

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchamia proces zamawiania I partii wstępnej samolotów MQ-25A Stingray. Fot. US Navy

28 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Boeing w sprawie uruchomienia produkcji I serii wstępnej bezzałogowych samolotów MQ-25A Stingray.


Wrześniowa umowa obejmuje zamówienie podzespołów niezbędnych do montażu pierwszych seryjnych MQ-25A Stingray. Ma ona wartość 47,5 mln USD i ma zostać zrealizowana do września 2026 roku. Do tego czasu należy się spodziewać uruchomienia pełnego finansowania zamówienia pierwszej transzy seryjnych maszyn tego typu. Łącznie Departament Obrony, na potrzeby lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych, planuje zamówić około 76 seryjnych MQ-25A. Nie można jednak wykluczyć zwiększenia powyższej liczby, w zależności od procesu rozwoju konstrukcji.

Są to pierwsze fundusze na program MQ-25 Stingray od sierpnia 2018 roku, kiedy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął konkurs na budowę i dostawy bezzałogowych aparatów latających mających za zadanie pełnić rolę maszyn tankowania powietrznego dla samolotów stacjonujących na pokładach lotniskowców. Ówczesna umowa opiewała na kwotę 805 mln USD i zakładała budowę czterech przedseryjnych egzemplarzy, które mają być wykorzystywane do prób, certyfikacji oraz rozwoju. W ramach dotychczasowych prac, w których wykorzystywano m.in. demonstrator technologii MQ-25, realizowano testy uzupełniania paliwa w powietrzu przez poszczególne typy samolotów stanowiących element grupy lotniczej lotniskowców. Dodatkowo zakończono próby komunikacji oraz kołowania na pokładzie jednego z okrętów tej klasy (USS George H.W. Bush). W przyszłym roku mają rozpocząć się próby realizacji operacji lotniczych z lotniskowców.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc