Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Rumuńskie wyjaśnienia odnośnie zakupów śmigłowców

31 października Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało publicznie o planowanych w najbliższych miesiącach zakupach śmigłowców dla sił zbrojnych. Nowe wiropłaty, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mają pochodzić ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Ministerstwo Obrony tego kraju negocjuje z firmą Bell zakup 45 śmigłowców. Jak się okazuje mowa o transakcji połączonej, która ma objąć zarówno szturmowe AH-1Z Viper oraz wielozadaniowe UH-1Y Venom bez wskazania konkretnych liczb (najprawdopodobniej 24 AH-1Z i 21 UH-1Y) – te najprawdopodobniej zostaną upublicznione przez Departament Stanu w momencie autoryzacji. Ważnym elementem ma być utworzenie w zakładach IAR Ghimbav linii montażu końcowego, gdzie będą realizowane zlecenia ze strony Rumunii, a także innych klientów europejskich. W tym ostatnim przypadku wymienia się Republikę Czeską (w przetargu na 12 śmigłowców Bell oferuje UH-1Y Venom), a także Polskę (Bell oferuje AH-1Z w programie Kruk).

W przypadku śmigłowców Airbus H215M, które także mają być montowane w Rumunii, Ministerstwo Obrony poinformowało, że w bieżącym roku ma dojść do podpisania kontraktu na pierwsze cztery egzemplarze. 30% zaliczka ma pochodzić jeszcze z tegorocznego budżetu obronnego.

(ŁP) Foto: Airbus Helicopters
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc