Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rumuńskie F-16 niemal w komplecie

Ministerstwo Obrony Rumunii

2 listopada Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało, że do 86. bazy lotniczej znajdującej się w miejscowości Borcea we wschodniej części kraju, przyleciały dwa kolejne wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16AM Fighting Falcon zakupione w Portugalii.

Maszyny zostały dostarczone 30 października, przelot dostawczy objął międzylądowanie w bazie lotniczej Aviano we Włoszech. Łącznie Siły Powietrzne Rumunii dysponują już szesnastoma samolotami F-16AM/BM Fighting Falcon, na początku przyszłego roku odbiorą ostatni egzemplarz. Ich wdrożenie do eksploatacji pozwoliło na częściowe zastąpienie najstarszych myśliwców MiG-21 LanceR.

Zakupy w Portugalii zrealizowano w dwóch transzach. W 2013 roku podpisano umowę dotyczącą dwunastu egzemplarzy (w tym trzech dwumiejscowych) - ich dostawy zrealizowano w okresie październik 2016 –2017. W 2019 roku obie strony podpisały umowę dotyczącą pięciu jednomiejscowych F-16AM, które przed dostawą przeszły prace modernizacyjne i przeglądy w portugalskich zakładach OGMA – cała piątka pochodziła z zapasów Sił Powietrznych Portugalii (zostały dostarczone do tego państwa w 1999 roku z zapasów US Air Force).

Obecnie rząd w Rumunii prowadzi prace związane z dalszą modernizacją lotnictwa wojskowego. Jednym z celów jest zakup kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon – nie jest wykluczone, że będą to fabrycznie nowe Block 70/72.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc