Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rumunia zatwierdziła zakup norweskich F-16AM/BM Fighting Falcon

Rząd Rumunii zatwierdził dokumenty otwierające drogę do formalnej umowy z Norwegią w sprawie zakupu 32 samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon. Dzięki temu lotnictwo wojskowe tego kraju stanie się największym użytkownikiem samolotów rodziny F-16 w regionie. Fot. USAF

16 czerwca rząd Rumunii poinformował o zatwierdzeniu dokumentów pozwalających na zakup 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon wraz z niezbędnym sprzętem naziemnym pochodzących z Norwegii.


Umowa ma mieć wartość 473 mln USD netto i zostanie zawarta w najbliższych tygodniach. Nowe samoloty pozwolą na sformowanie dwóch dodatkowych eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej, które zastąpią obecnie eksploatowane MiG-i-21 LanceR. Zgodnie z dokumentacją, ich resursy mają pozwolić na służbę przez okres minimum dziesięciu lat – powyższy czas ma zostać wykorzystany przez Rumunię do zakupu i wdrożenia do eksploatacji fabrycznie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej.
Zgodnie z informacjami płynącymi z Norwegii, dostawy samolotów do Rumunii mają rozpocząć się w przyszłym roku. Norweska agencja materiałowa NDMA zawarła już umowę z koncernem Kongsberg w sprawie realizacji usługi obsług i przygotowania samolotów – ma ona wartość 21 mln USD, a prace prowadzone są w Kjeller.

Obecnie Rumunia dysponuje flotą siedemnastu samolotów Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon, które zostały odkupione z nadwyżek sprzętowych Portugalii. Ich dostawy zrealizowano w latach 2016-2021. Stanowią wyposażenie jeden z eskadr rumuńskiego lotnictwa wojskowego i po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej są intensywnie eksploatowane w celu zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Rumunii.

Rumunia jest drugim państwem Europy Centralnej, które wdrożyło do eksploatacji wielozadaniowe samoloty bojowe rodziny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. 48 sztuk jest eksploatowanych w Polsce (Block 52+ Advanced). Dodatkowo Słowacja oraz Bułgaria zamówiły fabrycznie nowe maszyny, które reprezentują standard Block 70. Władze w Sofii planują zamówić kolejną partię, na co amerykański Departament Stanu wydał zgodę w kwietniu bieżącego roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc