Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia odbiera pierwsze elementy systemu Patriot

17 września w Centrum Szkolenia Obrony Przeciwlotniczej w Capu Midia w Rumunii odbyła się uroczystość formalnego przekazania i prezentacji pierwszych elementów systemu obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3+ dostarczonych przez Stany Zjednoczone do tego państwa. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Rumunia, w ramach programu modernizacji sił zbrojnych, planuje zamówić (poprzez procedurę FMS) siedem zestawów ogniowych Patriot PAC-3+, które staną się elementem krajowego (i sojuszniczego) systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - siły zbrojne tego kraju są pierwszym eksportowym użytkownikiem pocisków PAC-3MSE w NATO. Rumunia jest pierwszym krajem byłego bloku wschodniego, który zdecydował się na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu produkcji zachodniej, w kolejnych miesiącach na podobny krok zdecydowała się Polska, która także zakupiła zestawy ogniowe Patriot (w ramach I fazy programu Wisła).  

Pierwsze zestawy ogniowe zostały zamówione przez rząd Rumunii w listopadzie 2017 roku. Dotychczas zrealizowano pierwszą fazę zakupów obejmującą cztery zestawy (dostawy do końca 2022 roku). Wszystkie mają trafić do Sił Powietrznych tego kraju. Dodatkowo, w ramach drugiej fazy, zaplanowano kupno kolejnych trzech zestawów ogniowych, które trafią do wojsk lądowych. Proces odbioru sprzętu dla pierwszego zestawu rozpoczął się w sierpniu bieżącego roku, natomiast dostawy ze Stanów Zjednoczonych uruchomiono już w styczniu (początkowo obejmowały wyposażenie szkoleniowe).  

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Rumunii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc