Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Rumuni coraz bliżej zakupów amerykańskiej broni

2 października prasa rumuńska poinformowała, że władze tego kraju chcą sfinalizować dwie umowy na zakup amerykańskiej broni, która ma wzmocnić potencjał sił zbrojnych tego europejskiego kraju – mowa o systemie Patriot oraz samolotach F-16 Fighting Falcon.

Według deklaracji politycznych, do końca roku Bukareszt chce podpisać międzyrządową umowę na zakup systemu obrony powietrznej Patriot – w lipcu Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż do Rumunii (za kwotę 3,9 mld dolarów) siedmiu zestawów ogniowych wraz z pociskami GEM-T i PAC-3MSE. Obecnie oczekiwane jest przesłanie umowy ze Stanów Zjednoczonych, w ramach offsetu spodziewane jest umożliwienie realizacji prac serwisowych na terenie kraju.

Wraz z odbiorem ostatnich F-16AM/BM Fighting Falcon zakupionych w Portugalii władze ogłosiły, że negocjują zakup kolejnych 36 maszyn w Stanach Zjednoczonych. W powyższym przypadku także mowa o egzemplarzach używanych, które najprawdopodobniej przeszłyby modernizację i remonty na terytorium Stanów Zjednoczonych. Także w tym przypadku mowa o umowie międzyrządowej, a negocjacje mogą zostać sfinalizowane do końca roku. Zakup takiej liczby maszyn pozwoliłby na przezbrojenie dwóch eskadr odrzutowych samolotów bojowych i zakończenie eksploatacji MiGów-21.

Rumunia rozpoczęła w bieżącym roku szeroko zakrojony program modernizacji technicznej, który jest wynikiem podniesienia budżetu obronnego. Głównym beneficjentem może być właśnie przemysł amerykański, obok zestawów Patriot, samolotów F-16 Fighting Falcon mowa m.in. o rakietowych zestawach artyleryjskich HIMARS.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Rumunii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc