Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rozwój współpracy obronnej na linii Dania ‒ państwa bałtyckie

W skład grupy bojowej wystawionej do Inicjatywy Gotowości NATO przez Królewskie Duńskie Wojska Lądowe (Haeren) wejdą też kompanie piechoty z Litwy i Estonii. Fot. Kwatera Główna NATO.

4 stycznia ataszat wojskowy Królestwa Danii w państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia; funkcję attaché pełni płk Niels H. Johansen) poinformował o dalszym rozwoju współpracy wojskowej między Danią a Litwą i Estonią.

W 2022 r. Dania przekaże część sił z 1. Brygady i z Pułku Gardehus (pułk huzarów gwardii) do tzw. Inicjatywy Gotowości NATO (ang. NATO Readiness Initiative), która ma działać w formacie tzw. 4×30 (30 batalionów, 30 dużych okrętów i 30 eskadr samolotów wielozadaniowych, NATO ma być gotowe do podjęcia działań w ciągu 30 dni lub szybciej). Będzie to jeden batalion bojowy i mniejsze jednostki wsparcia, łącznie ok. 1000 żołnierzy. Wspomniany ataszat przekazał informację, że w skład duńskiej grupy bojowej wejdą tymczasowo oddziały litewskie i estońskie. Wojska lądowe obydwu tych państw wystawią po kompanii piechoty, które będą realizowały wspólnie z Duńczykami cykl szkoleń na poziomie: plutonu, kompanii, batalionu i brygady. Zapewnić ma to nie tylko zwiększenie poziomu wyszkolenia współpracujących pododdziałów, lecz również ćwiczenia te pozwolą na dopracowanie procedur związanych ze współdziałaniem w razie wybuchu konfliktu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc