Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rotacja US Air Force w Polsce

Fot. USAF

3 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zakończeniu rotacji kontyngentu US Air Force, który operuje w Polsce. Przez kolejne tygodnie Siły Powietrzne będą wspierać F-16C/D Fighting Falcon z 52. Skrzydła Myśliwskiego.

Cztery maszyny, które na co dzień stacjonują w niemieckiej bazie lotniczej Spangdahlem, przebazowano do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Na terytorium Polski zastąpiły wielozadaniowe Boeing F-15E Strike Eagle, które powróciły z Łasku do Lakenheath w Wielkiej Brytanii.

Amerykańskie lotnictwo jest stale obecne na polskich lotniskach wojskowych oraz w przestrzeni powietrznej. Rotacyjnie w Polsce stacjonują maszyny pochodzące z amerykańskich baz w Europie oraz przerzucane ze Stanów Zjednoczonych (m.in. F-22A Raptor).

Obecnie na terenie Polski operują sojusznicze kontyngenty z trzech państw. Poza 33. Bazą Lotnictwa Transportowego, gdzie stacjonują Amerykanie, w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku obecny jest kontyngent włoski (cztery F-35A Lightning II), a w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu brytyjski (cztery Eurofighter Typhoon). Dodatkowo część sił operuje w polskiej przestrzeni powietrznej latając z własnych baz, wsparciem dla nich są wielozadaniowe maszyny tankowania powietrznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc