Zaloguj

Rosyjskie wsparcie dla węgierskich Mi-24

16 grudnia Ministerstwo Obrony Węgier poinformowało o podpisaniu umowy z rosyjską firmą Vertoljoti Rossziji w sprawie remontów głównych i wsparcia eksploatacji śmigłowców szturmowych Mi-24 eksploatowanych przez węgierskie siły zbrojne.

Umowa została podpisana 3 listopada i ma wartość 69,3 mln euro. Rosjanie byli jedynym podmiotem zainteresowany powyższym zleceniem. Co ciekawe, ze względu na wyczerpanie resursów oraz ograniczenia budżetowe, cała flota została wycofana z eksploatacji w 2012 roku i zmagazynowana na lotnisku Szolnok. W kwietniu 2017 roku Budapeszt zdecydował się na reaktywację części z nich, to zaś skutkowało ogłoszeniem postępowania przetargowego 29 czerwca 2017 roku.

Według czerwcowych planów, prace zostaną zrealizowane na sześciu śmigłowcach Mi-24P, a dodatkowo umowa ma zawierać opcję kontraktową na sześć Mi-24W – powyższa możliwość może zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat od momentu podpisania umowy.

Ministerstwo Obrony Węgier zdecydowało się na zacieśnienie współpracy z przemysłem rosyjskim. Vertoljoti Rossziji realizują także umowę na remonty czterech wielozadaniowych śmigłowców Mi-17 (z opcją na piąty). Dzięki temu maszyny, także Mi-24, mogą być eksploatowane do końca lat 20. bieżącego wieku – to zaś odsunie w czasie potrzebę zakupu nowych wiropłatów pochodzenia zachodniego.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Węgier
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc