Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rosyjskie straty na Ukrainie wg źródeł ukraińskich

Wieża rosyjskiego czołgu zniszczonego na przedpolach Charkowa jeszcze 24 lutego. Fot. Internet.

Rosyjskie wojska na Ukrainie kontynuują ataki, jednak od początku inwazji ponoszą znaczne straty. Według źródeł ukraińskich, wg stanu na godziny poranne 26 lutego, rosyjskie straty w ludziach mają sięgać 3500 żołnierzy zabitych i ok. 200 wziętych do niewoli.


Także wg ukraińskich doniesień, straty Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w sprzęcie (stan na godzinę 7:00 czasu polskiego 26 lutego) wyglądać mają następująco: samoloty ‒ 26, śmigłowce ‒ 8, czołgi – 102, inne pojazdy opancerzone ‒ 536, systemy artyleryjskie ‒ 15, pojazdy logistyczne ‒ 17. Trudno powiedzieć, na ile są to dane wiarygodne. Zgodnie z dostępnym materiałem filmowym i fotograficznym, straty rosyjskie są rzeczywiście dosyć znaczne. Pewne jest m.in. zestrzelenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą co najmniej dwóch samolotów transportowych Ił-76 w nocy z 25 na 26 lutego wraz z ładunkiem (zaopatrzenie lub żołnierze Wojsk Powietrznodesantowych), co potencjalnie oznacza znaczne duże straty w ludziach. Ponadto Ukraińcy twierdzą, że jeszcze 25 lutego jeden z pilotów MiG-29 zapracował na tytuł asa ‒ pilot zwany „Duchem z Kijowa” miał zestrzelić łącznie sześć maszyn wroga, w tym także myśliwiec wielozadaniowy Su-35. Bezsprzeczny jest także fakt zestrzelenia samolotu szturmowego Su-25SM i dwóch śmigłowców bojowych Ka-52. Do innych informacji należy jednak podchodzić z dużą rezerwą. Na lądzie z kolei widać wiele zdjęć i filmów, przedstawiających zniszczone lub uszkodzone czołgi T-72B3, T-80BWM, pojazdy opancerzone z oznaczeniami rosyjskimi lub zależnych od Rosji tzw. republik separatystycznych itd. Czy straty rosyjskie są ta poważne, jak twierdzą Ukraińcy ‒ nie wiadomo, ale z pewnością nie są małe. Ukraińcom udało się zdobyć wiele egzemplarzy rosyjskiego uzbrojenia, w tym wozów bojowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Rosyjskie straty na Ukrainie wg źródeł ukraińskich”

  1. Brawo Ukraina! Nie dawajcie się dalej najeźdźcy. Atakujcie z zasadzki a wtedy straty wroga będą bardzo duże do a do tego ich morale spadną . Powodzenia!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc