Zaloguj

Rosyjskie śmigłowce dla USMC

26 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił przetarg, którego celem jest leasing śmigłowców produkcji rosyjskiej na potrzeby szkoleniowe Korpusu Piechoty Morskiej.

W ramach programu rozbudowy tzw. wrogich sił na ćwiczeniach na poligonie Yuma w Arizonie USMC poszukuje dostawcy dwóch śmigłowców – po jednym Mi-24 oraz Mi-17. W obu przypadkach maszyny mają otrzymać zasobniki umożliwiające pełną integrację z systemami wykorzystywanymi w czasie ćwiczeń. Obecność śmigłowców potencjalnego przeciwnika ma pozwolić na zwiększenie realizmu zadań, szczególnie pododdziałów obrony przeciwlotniczej.

Według planów, każdy z nich ma być wykorzystywany w czasie pięciu ćwiczeń rocznie. Dodatkowo maszyny mają być wykorzystywane do lotów zapoznawczych dla USMC, a także instruktorów, którzy później będą przekazywać wiedzę sojusznikom – jest to szczególnie ważne w przypadku Mi-17, który jest jednym z najpopularniejszych typów śmigłowców wielozadaniowych na świecie.

Wykorzystanie niestandardowego sprzętu w czasie ćwiczeń nie jest niczym nowym dla amerykańskich sił zbrojnych. M.in. USAF dysponuje eskadrą samolotów bojowych Su-27 oraz MiG-29 wykorzystywanych do badań i ćwiczeń nad Nevadą.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc