Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjski strategiczny atomowy okręt podwodny ćwiczy na Północy

Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

19 stycznia do bazy Floty Północnej w Siewieromorsku wszedł najnowszy atomowy rakietowy strategiczny krążownik podwodny K-553 Gienieralissimus Suworow. Jest to etap pośredni przed dołączeniem jednostki do Floty Oceanu Spokojnego.

Gienieralissimus Suworow, najnowszy atomowy rakietowy strategiczny krążownik podwodny projektu 955A Boriej-A, zakończył przejście z Morza Białego, czyli z Siewierodwińska, gdzie powstał, na Morze Barentsa. W oparciu o bazę w Siewieromorsku okręt odbędzie cykl szkoleń bojowych i zrealizuje niezbędne zadania kursowe we Flocie Północnej, aby zgrać załogę i przygotować ją do działań operacyjnych. Po zakończeniu szkolenia Suworow przejdzie Północną Drogą Morską do miejsca stałego bazowania we Flocie Pacyfiku. Krążownik przydzielono do 25. Dywizji Okrętów Podwodnych z bazą w Wiluczinsku w Kraju Kamczackim, położonym nad Zatoką Kraszeninnikowa.

K-553 Gienieralissimus Suworow jest szóstym okrętem projektu 955 Boriej w ogóle, a trzecim w wersji Boriej-A. Pierwsze trzy strategiczne krążowniki podwodne projektu 955 wykorzystywały elementy kadłubów nieukończonych SSN projektu 971 Szczuka-B, co widać w ich sylwetce, natomiast projekt 955A jest już docelowym, optymalizowanym pod względem hydrodynamicznym modelem najnowszych rosyjskich SSBN. Z tej szóstki, cztery Borieje trafiły do Floty Oceanu Spokojnego. Jednym z nich jest właśnie Suworow.

Budowę jednostki rozpoczęto 26 grudnia 2014 w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwinsku na północy Rosji. 25 grudnia 2021 okręt wytoczono z hali na dok pływający Suchona, którym okręt zwodowano 11 stycznia 2022. 20 lipca Suworow rozpoczął zakładowe próby morskie. 3 listopada w ramach prób państwowych okręt wystrzelił z położenia podwodnego na Morzu Białym strategiczny pocisk balistyczny 3M30 Buława, który spadł na poligon Kura na Kamczatce.

21 grudnia K-553 Gienieralissimus Suworowzostał przekazany Wojenno-Morskomu Fłotu, natomiast 29 grudnia w Siewierodwińsku podniósł banderę.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc