Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Rosyjski celownik kolimatorowy do wkm-ów

11 maja korporacja „Rostiech” poinformowała, że opracowała pierwszy w Rosji kolimatorowy celownik strzelecki (kołlimatornyj pricieł – na razie nie podano nawet jego oznaczenia producenta), przeznaczony do użycia z wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi, przede wszystkim z 12,7 mm wkm Kord (6P49/6P50 i pochodne).


Celownik skonstruowano z myślą o ułatwieniu celnego strzelania z wkm-ów będących bronią pokładową śmigłowców, jednostek pływających, pojazdów lądowych, czyli platform ogniowych o ograniczonej stabilności. Ze względu na przeznaczenie, nowy celownik kolimatorowy odznacza się zwiększoną odpornością udarową i mechaniczną. Celownik o polu widzenia 20° wyświetla czerwony znak celowniczy (tzw. Red Dot), adekwatnie kontrastowy do celnego strzelania w różnych warunkach oświetleniowych, np. w pełnym słońcu jak i o zmierzchu. Nastawy celownika umożliwią prowadzenie ognia na 400, 800 i 1200 m. Producent twierdzi, że celownik jest na pewno w pełni funkcjonalny przy zwalczaniu celów stacjonarnych i ruchomych do 1000 m (jako celownik kolimatorowy nie przybliża obrazu celu).

Za skonstruowanie nowego celownika odpowiada moskiewski Cientralnyj nauczno-issliedowatielskij institut „Cikłon”, zajmujący się rozwojem i produkcją optoelektroniki (m.in. detektorów T2SL na strukturach z GaAs, niechłodzonych mikrobolometrycznych matryc zakresu 3÷5 i 8÷12 μm, matryc mikrobolometrycznych do wyświetlaczy OLED, różnego typu kamer termowizyjnych i niskiego stopnia oświetlenia – m.in. strzelecki celownik termowizyjny Szachin czy kamera termowizyjna z funkcją dalmierza Sycz-4). Spółka CNII „Cikłon” wchodzi w skład holdingu „Roseliektronika”, który jest częścią „Rostiechu”.

Dotąd w ZSRS (od lat 70.) i Rosji na 12,7 mm wkm, oprócz standardowych przyrządów mechanicznych, stosowano wyłącznie lunety celownicze, np. 10P50 SPP (Snajpierskij puliemiotnyj pricieł) i pochodne o powiększeniu 3–6× oraz różne celowniki noktowizyjne. W ostatnich latach swoje propozycje nowych celowników optycznych (lunet celowniczych) do broni zespołowej zgłaszał, także należący do „Rostiechu”, holding „Szwabie” i wchodząca w jego skład spółka Wołogodskij optiko-miechaniczieskij zawod (WOMZ).

(Adam M. Maciejewski) Foto: Rostiech
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc