Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjski atak na Ukrainę – stan po 89 dniach

Fot. Ośrodek Studiów Wschodnich

Siły rosyjskie kontynuują presję na obrońców, konsekwentnie szturmując, ostrzeliwując i bombardując pozycje ukraińskie na styku obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego. Nie rezygnują z dążeń do okrążenia całości zgrupowania ukraińskiego w rejonie Siewierodoniecka, umacniając się na południe od drogi Lisiczańsk–Bachmut (w trójkącie Wasyliwka–Łypowe–Trypilla) i przygotowując kolejne próby desantu przez rzekę Doniec.

Rosjanie wyprowadzili także uderzenie w kierunku miejscowości Łuhanśke w obwodzie donieckim, leżącej pomiędzy Popasną a Gorłówką. Obrońcy odpierają większość ataków, sukcesem ukraińskim zakończyły się kilkudniowe boje o Toszkiwkę na południe od Lisiczańska. Poza Donbasem w dalszym ciągu dominują ostrzał i bombardowania pozycji i zaplecza wojsk ukraińskich. Celami uderzeń rakietowych po raz kolejny były obiekty infrastruktury kolejowej w obwodzie dniepropetrowskim (Pawłohrad i Synelnykowe). Przeciwnik ma wprowadzać nowe jednostki z Rosji do obwodu charkowskiego, na Krym (m.in. systemy obrony powietrznej S-400) i na Białoruś (dywizjon rakietowy z systemami Iskander skierowany do obwodu brzeskiego).

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował o wynikach spotkania ministrów obrony ponad 40 państw wspierających Ukrainę. 20 krajów zapowiedziało dostawy uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a pozostałe wsparcie w zakresie szkolenia i modernizacji. Szef Pentagonu podziękował Czechom za przekazane Ukrainie śmigłowce bojowe, czołgi i wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych, a także Danii za decyzję o przekazaniu przeciwokrętowych pocisków manewrujących krótkiego zasięgu Harpoon wraz z wyrzutniami. W zakresie dostaw uzbrojenia artyleryjskiego Austin wymienił Grecję, Norwegię, Polskę i Włochy, a koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy – Wielką Brytanię. Przedstawiciele władz w Kijowie podkreślają, że do pokonania przeciwnika potrzebne są dostawy wszystkich kategorii ciężkiego uzbrojenia, szybkie i w dużych ilościach.

Reżim Alaksandra Łukaszenki nadal zapewnia bezpieczeństwo rosyjskich wojsk przebywających na Białorusi. Siły Zbrojne RB przedłużyły ćwiczenia („sprawdzian sił reagowania”) przy granicy z Ukrainą, Polską i Litwą co najmniej do 28 maja. Pomimo wydłużenia czasu szkolenia na poligonach, armia białoruska nadal nie jest przygotowana do ofensywnych operacji wojskowych a jej aktywność ma zapewnić osłonę wojsk rosyjskich przed ewentualnymi wypadami ukraińskich grup dywersyjnych.

Władze kolaboranckie obwodu chersońskiego zapowiedziały, że w najbliższym czasie zwrócą się do Federacji Rosyjskiej z prośbą o utworzenie bazy wojskowej, co ma „uniemożliwić ponowne przejęcie obwodu chersońskiego przez nazistowski rząd w Kijowie”. Potwierdza to, że Rosjanie nadal nie mają pomysłu na ostateczną organizację zarządzania terytoriami okupowanymi i skłaniają się do utrzymania na nich administracji wojskowej. Potwierdza to informacja, że w obwodach chersońskim i zaporoskim utworzono 19 rosyjskich komendantur wojskowych mających „utrzymać porządek” w zajętych miejscowościach.

Blokada dróg wyjazdowych z okupowanej południowej Ukrainy na terytoria kontrolowane przez siły ukraińskie nasiliła korupcję w siłach rosyjskich. Rosjanie domagają się łapówki od ludzi, którzy chcą opuścić okupowany Melitopol czy Enerhodar. W obwodzie zaporoskim łapówka ma sięgać kwoty od 20 do 40 tys. hrywien. Proceder ten nie powoduje reakcji dowództwa rosyjskiego, które nie podejmuje działań na rzecz usunięcia z dróg kolumn pojazdów oczekujących na okazję przedostania się na obszar kontrolowany przez władze Ukrainy.

Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin poinformował, że wszyscy ukraińscy jeńcy wojenni wzięci do niewoli w Mariupolu znajdują się na terytorium kontrolowanym przez siły rosyjskie. Zapowiedział, że na obszarze tzw. DRL zostanie zorganizowany „międzynarodowy trybunał” mający osądzić rzekome zbrodnie ukraińskich obrońców. Strona rosyjska nie zajęła w tej sprawie oficjalnego stanowiska, a nieliczni przedstawiciele rosyjskich władz wzywają do zorganizowania pokazowego procesu. Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że oczekuje, iż obrońcy Mariupola wrócą do domu w ramach wymiany jeńców, która ma się odbyć pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ. Zastrzegł, że fizyczna likwidacja ukraińskich żołnierzy przez Rosjan będzie skutkować zerwaniem jakichkolwiek rozmów pokojowych z Federacją Rosyjską.

Sąd w Kijowie skazał pierwszego rosyjskiego żołnierza na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabicie ukraińskiego cywila. Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że kolejnych 48 rosyjskich wojskowych przebywających w ukraińskich więzieniach czeka na procesy dotyczące popełnionych przez nich zbrodni. W sumie organy ścigania wszczęły ok. 13 tys. postępowań karnych w sprawach związanych z działaniami rosyjskich żołnierzy i mających charakter okrucieństwa i przemocy wobec ludności cywilnej.

Autorzy: Andrzej Wilk, Piotr Żochowski, Krzysztof Nieczypor.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc