Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjski atak na Ukrainę – stan po 127 dniach

Fot. Ośrodek Studiów Wschodnich

Wojska rosyjskie posuwają się na północ pomiędzy granicą obwodów ługańskiego i donieckiego a Lisiczańskiem. Trwają walki na jego zachodnich obrzeżach (w rejonie Wowoczojariwki i Małorjazancewe), o Werchnokamjankę (najeźdźcy częściowo zajęli zlokalizowaną tam rafinerię lisiczańską) i sąsiednią Topoliwkę oraz w rejonie Wołodymyriwka-Pokrowśke na wschód od Bachmutu.

Obrońcy mają powstrzymywać natarcie na południe od Lisiczańska (z rejonu m. Łoskutiwka), wzdłuż „drogi życia” (w rejonie Mykołajiwka-Spirne), na południe od Bachmutu (w rejonie m. Dołomitne i elektrociepłowni wuhłehirśkej), na północ od Słowiańska (w rejonie m. Bohorodyczne i Mazaniwka oraz na północ od Charkowa (w rejonie m. Dementiiwka i Koczubeiwka). Strona ukraińska poinformowała także o wyzwoleniu m. Potiomkyne w obwodzie chersońskim (przy granicy z obwodem dniepropietrowskim), którą w poprzednim tygodniu mieli bezskutecznie atakować Rosjanie.

Rosyjskie artyleria i lotnictwo kontynuują uderzenia na pozycje i zaplecze ukraińskie wzdłuż linii styczności oraz w przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego i sumskiego. Informacje o szczególnie dotkliwych atakach przekazały władze Charkowa, Mikołajowa (miasto było ponadto celem pocisków manewrujących), Nikopola i Słowiańska. Ponadto rosyjskie rakiety uderzyły w okolicach Białogrodu nad Dniestrem.

Minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej Kanada przekaże Ukrainie samochody opancerzone i kamery do dronów. Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist podał z kolei o zatwierdzeniu przez rząd piątego pakietu pomocy, w którym znalazły się broń przeciwpancerna, karabiny i sprzęt do rozminowywania.

Wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk poinformowała, że do Federacji Rosyjskiej deportowano około 1,2 mln mieszkańców Ukrainy. Według ukraińskich szacunków co najmniej 350–400 tys. osób chciałoby wrócić. Państwowa Służba Migracyjna we współpracy z resortem reintegracji opracowała projekt uchwały rządu dotyczącej warunków zezwalających na powrót Ukraińców z Rosji. Przewidziany jest proces identyfikacji powracających i weryfikacji kontrwywiadowczej przez SBU.

Rosyjska propaganda rozpowszechnia informacje o prawdopodobieństwie ataku wojsk białoruskich na Ukrainę. Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji wskazało, że agresor zintensyfikował działania mające charakter wojny psychologicznej. W sieciach społecznościowych kolportowane są fałszywe informacje powołujące się na rzekome źródła w ukraińskich służbach specjalnych o terminie ataku rakietowego i rozpoczęcia ofensywy z Białorusi. Kijów dementuje te informacje, że według białoruska armia nie utworzyła na granicy grup uderzeniowych, a ich przygotowanie do ewentualnego ataku, trwa co najmniej dwa tygodnie.

Okupanci opóźnili uruchomienie połączenia kolejowego z Krymu do Chersonia i Melitopola z powodu „niedokończenia prac ochronnych” mających zagwarantować bezpieczeństwo ruchu i kontrolę stanu torów. Może to oznaczać, że siły rosyjskie obawiają się dywersji na szlakach kolejowych ze strony ukraińskich sił partyzanckich. 30 czerwca w Chersoniu zdetonowano ładunek wybuchowy w pobliżu budynku aresztu śledczego. Władze okupacyjne wskazały, że za „aktem terroru” mogą stać „ukraińscy dywersanci”.

W obwodzie chersońskim okupanci zaczęli wywierać coraz większą presję na pracowników instytucji publicznych i służb komunalnych w celu rejestracji ich rejestracji w rosyjskim systemie bankowym, co ma zapewnić szybsze przejście do strefy rublowej. Od 1 lipca Rosjanie zamknęli placówki poczty i banków ukraińskich.

Szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergiej Naryszkin kontynuuje operację dezinformacyjną wymierzoną przeciwko Polsce. Stwierdził, że władze RP zaczęły opracowywać scenariusz podziału Ukrainy. Według niego realizacja planów polskiego rządu rozpocznie się od rozmieszczenia „kontyngentu sił pokojowych” na Ukrainie. Według SWZ Warszawa ocenia perspektywy politycznego przetrwania reżimu Zełenskiego jako „rozczarowujące”. Wypracowywana ma być opcja utworzenia państwa zastępczego na terytorium zachodniej Ukrainy kontrolowanego przez Polskę i jej siły zbrojne.  Z centralnych regionów Ukrainy Warszawa chce stworzyć „strefę buforową”, która pozwoli Polakom „uniknąć skrajnie niepożądanego bezpośredniego starcia z Rosją.

„Ukraina zachowuje swój kurs na integrację z Sojuszem Północnoatlantyckim” – oświadczył zastępca szefa Biura Prezydenta Ihor Żowkwa podsumowując rezultat szczytu NATO w Madrycie. Jego zdaniem członkostwa w Sojuszu stanowi najlepszą gwarancję bezpieczeństwa dla Ukrainy. Dodał, że ukraińska armia w walce z rosyjskim najeźdźcą dowiodła swojego potencjału osiągnięcia standardów NATO.

Bank Światowy przyznał Ukrainie kredyt w wysokości 446,8 mln euro na utrzymanie stabilności finansowej administracji państwowej. Gwarancji na spłatę pożyczki w wysokości 424 mln euro udzieli Wielka Brytania. Środki zostaną przeznaczone na wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej i placówek oświatowych. Jak podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na szczycie NATO w Madrycie Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego w wysokości 5 mld dolarów miesięcznie na pokrycie wszystkich zobowiązań budżetowych. Zełenski skrytykował także postawę niektórych państw członkowskich blokujących pespektywę członkowską Ukrainy.

Aż 89% Ukraińców uważa, że najbardziej pożądanym scenariuszem zakończenia wojny jest odzyskanie wszystkich utraconych terytoriów, włączając okupowane przez Rosję od 2014 r. Krym i część Donbasu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Międzynarodowy Kijowski Instytut Socjologii. Jednocześnie powrót do status quo obowiązującego do dn. 24 lutego (bez Krymu i Donbasu) jest nie do przyjęcia dla 66%, a pozostaniu w granicach jakie Kijów kontroluje obecnie sprzeciwia się 81% respondentów. Znacząca większość Ukraińców wyraża optymizm odnośnie przyszłości ukraińskiego państwa (89%), zaś 5% odnosi się pesymistycznie. 88% Mieszkańców Ukrainy bardzo dobrze (57%) lub dobrze (31%) ocenia postawę prezydenta Zełenskiego w warunkach wojny z Rosją.

Autorzy: Andrzej Wilk, Piotr Żochowski, Krzysztof Nieczypor.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc