Zaloguj

Rosyjska korweta uczestnikiem kolizji w cieśninach duńskich

23 września w pobliżu mostu Øresund, łączącego Danię i Szwecję doszło do kolizji rosyjskiej korwety z chłodnicowcem. Według dostępnych informacji nie doszło do poważniejszych uszkodzeń obu jednostek. 

Według komunikatu władz duńskich, a także analizy ruchu statku dostępnej w aplikacjach AIS, do kolizji doszło w godzinach porannych - wśród przyczyn wymienia się czynniki pogodowe (mgłę), a także fakt, że okręt rosyjski płynął z wyłączonym systemem AIS, pozwalającym na obserwacje jego pozycji. Krótko po zdarzeniu w pobliżu statku Ice Rose (nr IMO 8311106, wprowadzony do służby w 1985 roku) pojawiły się duńskie i szwedzkie jednostki wojskowe oraz administracji morskiej. Według aktualnych informacji, statek w godzinach nocnych ma wejść do Göteborga. Dochodzenie, ze względu na fakt, że incydent miał miejsce na duńskich wodach, prowadzi administracja w Kopenhadze. 

W przypadku jednostki rosyjskiej, wiadomo że uczestnikiem kolizji była korweta projektu 1331M Kazaniec, należąca do Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej. Najprawdopodobniej jednostka towarzyszyła tankowcowi Kola, który miał włączony system AIS i w czasie incydentu przebywał w pobliżu miejsca zdarzenia.  

Jak informuje strona duńska, przedstawiciele administracji nie weszli na pokład rosyjskiego okrętu uczestniczącego w kolizji. Ministerstwo Obrony Rosji nie skomentowało dotychczas incydentu. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Herve Guyomard
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc