Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rosyjska armia używa czołgów T-90S?

Czołg T-90S przekazany jakoby Wojskom Lądowym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ‒ jest to wóz w konfiguracji eksportowej, nieużywanej przez armię rosyjską. Fot. Internet

15 września w rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się film mający przedstawiać czołg T-90S użytkowany przez Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Jego konfiguracja ma odpowiadać czołgom dla Indii (T-90S Bhiszma). Świadczy o tym niezamontowany aktywny system ochrony pojazdu klasy soft-kill TSzU-1-7 Sztora, niespotykana w rosyjskich T-90A konfiguracja opancerzenia reaktywnego i sposób zamontowania wyrzutni granatów dymnych 902W Tucza, które w czołgach indyjskich są ustawione pod innym kątem niż w T-90A. Według zagranicznych komentatorów, wóz ten może pochodzić z zapasów magazynowych SZ FR i został rozkonserwowany w związku z koniecznością uzupełnienia strat poniesionych podczas wojny na Ukrainie. Innym proponowanym wyjaśnieniem pojawienia się nietypowego czołgu jest przejęcie czołgu (czołgów?) wytwarzanych przez Urałwagonzawod dla odbiorcy zagranicznego. Rosyjski przemysł realizuje kilka kontraktów eksportowych na dostawy czołgów rodziny T-90 i niewykluczone, że rosyjskie władze zdecydowały się na zarekwirowanie lub odkupienie stosunkowo wozów od niedoszłego nabywcy, zapewne deklarując jakąś formę rekompensaty za opóźnienie dostawy. Na wyjaśnienie tej nietypowej, nawet jak na standardy rosyjskie, sytuacji przyjdzie jeszcze zapewne poczekać.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc