Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Rośnie zainteresowanie V-22 Osprey

11 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że coraz większa grupa państw jest zainteresowana zakupem samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey i być może wkrótce dojdzie do podpisania umów eksportowych.

Powyższa deklaracja ma związek z prowadzonymi negocjacjami z producentami odnośnie III umowy wieloletniej, która ma pozwolić na utrzymanie linii produkcyjnej na okres pięciu lat. W jej ramach zakłada się możliwość sprzedaży eksportowej do 50 samolotów powyższego typu – dotychczas jedynym klientem jest Japonia, która podpisała umowę na 17 egzemplarzy. Wzrost zainteresowania ma związek z faktem rosnących doświadczeń eksploatacyjnych, a także owocnymi doświadczeniami z działań bojowych (obecnie m.in. w Syrii), a także faktem iż w połowie lat 20. XXI wieku może zakończyć się produkcja V-22.

Wśród państw, które deklarują poważne zainteresowanie V-22, Amerykanie wymieniają pięć – Wielką Brytanię, Hiszpanię, Norwegię, Włochy oraz (ponownie) Izrael. Decydenci tego ostatniego kraju wznowili analizy dotyczące możliwości zakupu niewielkiej liczby maszyn w celu uzupełnienia potencjału nowych ciężkich śmigłowców transportowych. W ostatnich tygodniach komisja miała okazję oceny praktycznej, dzięki realizacji ćwiczeń Piechoty Morskiej w Izraelu.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc