Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rośnie zainteresowanie używanymi C-130H Hercules

18 lutego media azjatyckie poinformowały, że Wietnam dołączył do listy państw zainteresowanych przejęciem bądź zakupem z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules.

Obecnie na składowisku AMARG w Arizonie znajduje się około 60 C-130H Hercules, a w ciągu najbliższych miesięcy ich liczba wzrośnie o 24. Biorąc pod uwagę popularność, potencjał modernizacyjny oraz atrakcyjne możliwości zakupu budzą zainteresowanie państw chcących zmodernizować potencjał transportowy Sił Powietrznych. We wrześniu 2019 roku Polska przesłała dokumentację otwierającą drogę do podpisania umowy na przejęcie pięciu C-130H Hercules, które mają zwiększyć potencjał transportowy Wojska Polskiego. Dodatkowo Kongres autoryzował już możliwość transferu, poprzez procedurę EDA, kilku egzemplarzy do Jordanii. Nie można wykluczyć, że kolejne C-130H przejmie także Rumunia.

Nowością na liście staje się Wietnam. Obecnie lotnictwo wojskowe tego kraju wycofało samoloty transportowe produkcji wschodniej (An-26) i opiera się wyłącznie na europejskich Airbus C295. Aby rozbudować potencjał władze poszukują niewielkiej liczby średnich maszyn transportowych – wśród opcji wymienia się fabrycznie nowe Airbus A400M Atlas oraz amerykańskie Lockheed Martin C-130 Hercules. Te ostatnie zarówno w fabrycznie nowej wersji J bądź używane H. Na korzyść C-130 przemawia fakt, że samoloty tej rodziny były eksploatowane w Wietnamie w latach 70. i 80. XX wieku – były to egzemplarze zdobyte w czasie wojny w latach 70. XX wieku. Ewentualny transfer bądź sprzedaż C-130 wpisuje się także w obecną politykę Waszyngtonu dotyczącą eksportu sprzętu o charakterze defensywnym oraz wsparciu eksportu produktów produkowanych przez sektor zbrojeniowy.

(ŁP) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc