Zaloguj

Rośnie zainteresowanie nowymi F-16

22 października wiceprezes koncernu Lockheed Martin poinformował, w czasie prezentacji wyników powyższego podmiotu za trzeci kwartał, o rosnącym zainteresowaniu zakupem wielozadaniowych samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72.

Obecnie producent posiada zakontraktowanych 30 samolotów tego typu, które mają być dostarczone do Bahrajnu oraz Słowacji. Dodatkowo w najbliższych miesiącach ma zostać sfinalizowana umowa pomiędzy Lockheed Martin i Departamentem Obrony w sprawie zamówienia ośmiu egzemplarzy dla Bułgarii. Obecnie montaż w zakładach w Greenville odbywa się w tempie jednego samolotu miesięcznie, być może zostanie zwiększone w przypadku nowych zleceń. Co ciekawe, globalne zainteresowanie może zwiększyć sprzedaż o przynajmniej 60 sztuk.

W ramach powyższej cyfry mowa o Maroku, którego władze są zainteresowane zakupem 25 samolotów. Dodatkowo wiadomo, że Tajwan deklaruje chęć kupna 66 sztuk – ta liczba nie została uwzględniona w powyższej deklaracji. Może to oznaczać, że poza tymi dwoma państwami znajdują się kolejni (nie wymienieni) potencjalni klienci – wypowiedzi przedstawicieli producenta wskazują, że mogą pochodzić z obszaru Bliskiego Wschodu oraz Azji.

Dla programu F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 najbliższe miesiące mogą być bardzo owocne. Po pierwsze Maroko i Tajwan mogą wspólnie zamówić około 90 samolotów. Po drugie wśród potencjalnych klientów można dopisać także Polskę, w ramach podpisanego Programu Modernizacji Technicznej MON deklaruje zakup dodatkowej partii F-16 dla Sił Powietrznych.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 comments on “Rośnie zainteresowanie nowymi F-16”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc