Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosjanie wystrzelili hipersonicznego Cyrkona z okrętu podwodnego [WIDEO]

Atomowy okręt podwodny Siewierodwinsk po raz pierwszy odpalił Cyrkona. Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

4 października z okrętu podwodnego Siewierodwinsk odpalono po raz pierwszy pocisk hipersoniczny 3M22 Cyrkon. To kolejne ważne wydarzenie programu, po niedawno ogłoszonym zakończeniu fazy jego prób w locie. 

Ze zdawkowego komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wynika, że prototypowy wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk projektu 885 Jasien’ wykonał dwa strzelania. W czasie pierwszego, porannego, odpalono pocisk 3M22 Cyrkon z położenia nawodnego. Próba przebiegła pomyślnie. To ten epizod pokazuje krótki film opublikowany przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Tego samego dnia odbyła się też druga próba, pierwotnie mająca być przeprowadzona w odstępie kilku tygodni. W jej trakcie okręt odpalił Cyrkona będąc w zanurzeniu na głębokości 40 m. Oba strzelania wykonano z okrętu znajdującego się na Morzu Białym do celów powierzchniowych zlokalizowanych na Morzu Barentsa. Drugi test również był udany.

Okręty projektu 885 Jasien’ i 885M Jasien’-M będą na razie głównymi podwodnymi nosicielami Cyrkonów. Jednak Siewierodwinsk i pierwszy Jaksien’-M, czyli K-561 Kazanʹ – jedyne jednostki tych zbliżonych do siebie typów będące już w służbie WMF, strzelały do tej pory tylko pociskami rakietowymi systemów Kalibr-PŁ (przeciwokrętowymi i manewrującymi) i Oniks.

Zdaniem agencji informacyjnej TASS drugi seryjny Jasienʹ-M – K-573 Nowosibirsk – ma trafić w ręce rosyjskich marynarzy do końca tego roku. To jednak wątpliwe, bo jeszcze nawet nie wyszedł w morze na próby. Tymczasem trwa budowa kolejnych Jasieni-M, a będą to: K-571 Krasnojarsk, K-564 Archangielsk, Uljanowsk, Woronież i Władiwostok.

Wszystkie wspomniane tu atomowe okręty podwodne są produkowane w stoczni Siewiernoje maszynostroitielnoje priedprijatije OAO PO „Siewmasz” w Siewierodwińsku, wchodzącej w skład Zjednoczonej korporacji stoczniowej (Objedinionnaja sudostroitielnaja korporacyja). To obecnie jedyny z zakładów Federacji Rosyjskiej zajmujący się produkcją okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Natomiast producentem systemu 3K22 Cyrkon jest spółka NPO Maszynostrojenija (wchodzi w skład AO AO Korporacyja Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc