Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja: Pancyrʹ-SM i S-500 Promietej w tandemie

Prototypowy Pancyrʹ-SM na podwoziu Kamaza Tornado na wystawie Armija-2019. Fot. Rostiech

12 października internetowe wydanie rosyjskiego dziennika „Izwiestia”, powołując się na informacje uzyskane w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, podało, że najnowsze systemy Pancyrʹ-SM będą w pierwszej kolejności przydzielane do brygad najnowszych systemów obrony powietrznej S-500 Promietej, którego pierwszy zestaw miał już trafić do linii.

„Izwiestia” pisze, że w ramach nowo opracowanej struktury oddziałów PWO/PRO WKS Rosji, które będą przezbrajane (a raczej uzbrajane, gdyż „Izwiestia” twierdzi, że będą to nowo formowane oddziały) w najnowsze systemy S-500 Promietej, ich etatową częścią będą baterie i dywizjony systemu Pancyrʹ-SM. Ma to przypominać schemat znany z oddziałów uzbrojonych w system S-400 Triumf, gdzie na każdy pułk S-400 przypada dywizjon systemu Pancyrʹ-S1. W ramach podziału zadań S-500 – jako system szczebla strategicznego – ma zwalczać środki napadu powietrznego dalekiego zasięgu zarówno w atmosferze, jak i „bliższym” kosmosie. Chodzi głównie o części bojowe pocisków balistycznych, pociski hipersoniczne różnej konstrukcji, załogowe i bezzałogowe lotnictwo bombowe i rozpoznawcze, satelity.

Pancyry-SM osłaniałyby martwą strefę S-500. Zresztą nie tylko one, gdyż wielopoziomowa, warstwowo urzutowana obrona powietrzna byłaby ewentualnie wzmacniania dywizjonami systemów Buk-M3 i S-350 Witiazʹ. Bardzo dobre czasoprzestrzenne parametry tych ostatnich, wraz z ich wysoką mobilnością, także strategiczną (transport lotniczy), powodują, że w Rosji planuje się tworzenie na ich bazie wysoce mobilnych odwodów PWO/PRO, które można byłoby szybko przerzucić na kluczowe kierunki działań w przypadku wzrostu regionalnych napięć, wymagających podwyższenia stopnia obrony powietrznej.

Poza tym oddano już prototypowy zestaw S-500, który pewnie w pierwszej kolejności posłuży do szkolenia kadr instruktorskich. Agencja informacyjna TASS podała, że stało się to 13 października, kiedy przekazano „brygadowy zestaw” systemu, jednak jego składników nie wymieniono. Drugi zestaw S-500 ma być przekazany w pierwszej połowie 2022 r. Samo sformułowanie o brygadzie brzmi zastanawiająco, gdyż w strukturze PWO/PRO WKS Rosji nie ma brygad, są pułki rakietowe. Brygady rakietowe są za to w PWO/PRO Wojsk Lądowych Rosji. Według części rosyjskich mediów wprowadzenie do linii S-500 wiąże się właśnie z formowaniem brygad PWO/PRO, wcześniej nieobecnych w strukturach WKS. Ten pierwszy zestaw S-500 rozmieszczono „do obrony stolicy”. Przed laty identycznie było w przypadku S-400, kiedy w 2007 r., jeszcze przed rozpoczęciem seryjnej produkcji i dostaw S-400, prototypowy zestaw systemu trafił do 606. Gwardyjskiego Rakietowego Pułku Plot. rozmieszczonego w Elektrostali na wschód od Moskwy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rosja: Pancyrʹ-SM i S-500 Promietej w tandemie”

  1. Tego można się było akurat spodziewać. Zastanawiam się tylko dlaczego Pancyr na podwoziu gąsiennicowym nie trafił do wojsk lądowych, żeby zastąpić Tunguskę. Ma w końcu lepsze parametry, ale wygląda na to że wojska lądowe postawiły na nowe armaty 57mm.

  2. Gdy Nord Stream 2 będzie działał na pełnych zdolnościach może nie być wesoło gdyż Rosja zyska dodatkowe miliardy dolarów które pewnością częściowo wykorzysta na zbrojenia.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc