Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja nie zwalnia - kolejny rakietowy Karakurt w budowie

29 lipca w stoczni Amurskij Sudostroitielnyj Zawod w Komsomolsku nad Amurem, wchodzącej w skład koncernu Zjednoczona Korporacja Stoczniowa, położono stępkę małego okrętu rakietowego Pawłowsk projektu 22800 Karakurt dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Jednostka, która uzbrojona będzie między innymi w pociski rakietowe systemu Kalibr-NK i nowy system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu Pancyr-M, budowana jest pod numerem stoczniowym 203. Ma być ona zwodowana do końca 2023 r. i wejść do służby rok później. Jest to już czwarty Karakurt powstający w tej stoczni dla Floty Oceanu Spokojnego. Stępki dwóch pierwszych ‒ Rżewa i Udomli ‒ położono 1 lipca 2019 r., zaś trzeciego ‒ Ussurijska, 26 grudnia ubiegłego roku.

Okręty te powstają na mocy jednego z dwóch kontraktów podpisanych 22 sierpnia 2018 r. podczas forum Armija-2018. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zawarło wtedy dwie umowy na budowę dla Floty Oceany Spokojnego łącznie sześciu Karakurtów. W stoczni Amurskij Sudostroitielnyj Zawod w Komsomolsku nad Amurem powstaną cztery takie jednostki, zaś w Wostocznoj Wierfi z Władywostoku dwie.

Dotychczas zamówiono łącznie 18 okrętów proj. 22800, z których dwa znajdują się w służbie we Flocie Bałtyckiej. Natomiast w różnych fazach budowy i prób znajduje się czternaście kolejnych jednostek tego typu, w budowę których zaangażowanych jest już pięć stoczni, w tym dwie znajdujące się na Krymie. Docelowo okręty tego typu trafią do wszystkich rosyjskich flot.

(Andrzej Nitka) Foto: Andrzej Nitka
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rosja nie zwalnia - kolejny rakietowy Karakurt w budowie”

  1. Powinniśmy przestać antagonizować sąsiada lata temu, bo bycie amerykańskim koniem trojańskim nie popłaca. Widzieliśmy to w Gruzji, Kurdystanie, Ukrainie, ostatnio tez tak swoją pro-zachodniość skończyła Armenia.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc