Zaloguj

Rosja: lokalizacja drugiego pozahoryzontalnego radaru Kontiejnier

Fragment zespołu anteny odbiorczej stacji 29B6 Kontiejnier koło Kowyłkino w Republice Mordowii. Fot. Ministerstwo Obrony FR

15 grudnia rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, powołując się na własne źródła w przemyśle obronnym, że druga pozahoryzontalna bistatyczna stacja radiolokacyjna 29B6 Kontiejnier powstanie w przygranicznym obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie.


RIA Nowosti określiła budowany w obwodzie amurskim Kontiejnier jako „drugą” tego typu stację radiolokacyjną. Według ogłoszonego harmonogramu prac amurski Kontiejnier będzie gotowy w 2023 r., a w 2024 r. stacja rozpocznie testowe dyżury bojowe.

Pole obserwacji stacji 29B6 Kontiejnier wybudowanej w Republice Mordowii. Fot. Ministerstwo Obrony FR.

Doniesienia agencji RIA Nowosti są potwierdzeniem informacji krążących od ładnych paru lat, że właśnie na Dalekim Wschodzie Rosji powstaje druga taka instalacja. Budowa drugiego Kontiejniera miała rozpocząć się jeszcze w 2010 r. i według początkowego planu koniec prac przewidywano ok. 2018 r. Jednak najwyraźniej budowę wstrzymano, priorytetowo traktując badania i testową eksploatację pierwszego Kontiejniera w Republice Mordowii. Jednocześnie można założyć, że podana w marcu br. przez agencję TASS informacja, że drugi Kontiejnier będzie wybudowany w obwodzie kaliningradzkim okazała się, jak wówczas przypuszczaliśmy, dziennikarską kaczką.


Obecnie w Rosji mówi się o potrzebie budowy czterech stacji Kontiejnier, co można uznać za racjonalną ekonomicznie i uzasadnioną operacyjnie liczbę. Amurski Kontiejnier będzie monitorował przestrzeń powietrzną rozciągającą się od Czukotki, poprzez Kamczatkę, Sachalin i dalej na południe nad Pacyfikiem itd. Umożliwia to konstrukcja zespołu antenowego Kontiejniera o pokryciu 240° w azymucie, jak również zasięg stacji wynoszący ok. 3000 km.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc