Zaloguj

Rosja: Gotowość kolejnego pułku pocisków balistycznych Jars [WIDEO]

Odpalenie pocisku systemu Jars z kosmodromu Plesieck 9 grudnia br. Fot.: Ministerstwo Obrony FR.

15 grudnia rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że pułk przezbrojony w międzykontynentalne pociski balistyczne systemu Jars rozpoczął dyżury bojowe. Chodzi o pułk rozlokowany w Kraju Ałtajskim, wcześniej uzbrojony w system Topol.


Źródłem informacji przekazanych przez RIA Nowosti jest rosyjskie ministerstwo obrony. Wiadomo, że przezbrojony pułk wchodzi w skład 35. Dywizji Rakietowej rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia (RWSN – Rakietnyje wojska stratiegiczeskogo naznaczenija), które notabene 15. grudnia obchodziły swoje święto.

 

35. Dywizja liczy 36 wyrzutni (pułk ma ich dziewięć) i składa się z czterech pułków rakietowych: 479. Pułku Rakietowego (rozmieszczony koło Majkopu), 480. Pułku (stacjonujący w mieście zamkniętym, tzw. ZATO – zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija, Sibirskij), 867. Gwardyjskiego (w pobliżu wsi Połkownikowo) i 307. Gwardyjskiego (ZATO Sibirskij). Ponieważ Sibirskij leży zaledwie 30 km od Barnaułu, 35. Dywizja Rakietowa jest zwyczajowo określana w rosyjskich mediach jako „barnaulska”. Wcześniej, od grudnia 1994 r., 35. Dywizja była uzbrojona w mobilny system RS-12M/15P158 Topol.

Wśród relacji z okazji święta RWSN pokazano też załadunek pojemnika transportowo-startowego ze zmodyfikowaną rakietą nośną 14A036 Strieła uzbrojoną w hipersoniczną szybującą część bojową Awangard. Fot. Ministerstwo Obrony FR.

RIA Nowosti przy okazji przypomniała, że dotąd w system RS-24/15P155M Jars przezbrojono oddziały z Joszkar-Oły (Republika Mari El, chodzi o 14. Dywizję Rakietową, łącznie cztery pułki), Tiejkowa (tzw. Tiejkowo-6 w obwodzie iwanowskim, 54. Gwardyjska Dywizja Rakietowa z czterema pułkami), Niżnego Tagiłu (zapewne chodzi o 42. Tagilską Dywizję Rakietową, ZATO Swobodnyj w obwodzie swierdłowskim, najwyraźniej trzy pułki), Nowosybirska (Gwardiejskij/Nowosibirsk-95, 39. Gwardyjska Dywizja Rakietowa z pięcioma pułkami) i Irkucka (29. Gwardyjska Dywizja Rakietowa ze sztabem w Irkucku, trzy pułki). Natomiast w trakcie przezbrajania są oddziały z Kozielska (28. Gwardyjska Dywizja Rakietowa ze sztabem w Kozielsku), czyli łącznie trzy pułki rakietowe rozlokowane na południe od Kozielska. Dysponują 30 wyłącznie podziemnymi wyrzutniami stacjonarnymi. W 2019 r. rozpoczęto przezbrajanie tych pułków w system RS-24 Jars-M (pocisk 15Ż67), na pewno przezbrojono jeden pułk, drugi najprawdopodobniej też. Listę zamyka „tytułowa” dywizja z Barnaułu.


RIA Nowosti przy okazji przypomniała wypowiedź szefa przygotowania bojowego RWSN RF płk. Wiktora Fotiuka, który w maju wskazywał , które pułki których dywizji będą przezbrajane w Jarsy do końca mijającego roku. Pułkownik Fotiuk tłumaczył także, jak wygląda od strony szkoleniowej przezbrajanie pułku w nowy system rakietowy. Jednym z etapów jest wystrzelenie pocisku z kosmodromu w Plesiecku. Niewykluczone, że odpalenie pocisku systemu Jars 9 grudnia w trakcie sprawdzianu gotowości rosyjskiej triady jądrowej to był końcowy sprawdzian w szkoleniu pułku rakietowego 35. Dywizji, który teraz rozpoczął bojowe dyżurowanie.

Jeszcze 14 grudnia, w przeddzień święta RWSN, w wywiadzie dla telewizji „Zwiezda” szef sztabu RWSN gen. płk. Siergiej Karakajew zapowiedział, że łącznie trzy nowe pułki Jarsów rozpoczną dyżury bojowe, nim jeszcze upłynie 2020 r., w tym wspomniany pułk 35. Dywizji. Przezbrajanie w Jarsy ma zakończyć się w 2024 r.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc