Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja: czy powstanie Flota Arktyczna?

Wizja artystyczna patrolowca arktycznego Iwan Papanin. Fot. MO FR

Jak donosi agencja informacyjna TASS, Federacja Rosyjska rozważa utworzenie nowego związku operacyjnego Marynarki Wojennej – Floty Arktycznej. Głównym jej zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa Północnej Drogi Morskiej i wybrzeża Arktyki w obszarze odpowiedzialności rosyjskich flot  Północnej i Oceanu Spokojnego.

W Rosji może powstać nowy związek operacyjny Wojenno-Morskogo Fota – Flota Arktyczna. Jej utworzenie jest rozważane dla zapewnienia bezpieczeństwa Północnej Drogi Morskiej, ważnej morskiej arterii handlowej, łączącej Daleki Wschód z Europą Północną. Ocieplanie się klimatu sprawia, że jej eksploatacja jest łatwiejsza i tańsza, co z koeli stanowi atrakcyjną alternatywę dla konwencjonalnej trasy, przez Ocean Indyjski, Kanał Sueski i Morze Śródziemne, która jest znacznie dłuższa. Ponadto rejon Arktyki ma znaczenie gospodarcze, związane z eksploracją bogatych złóż surowców.

Utworzenie Floty Arktycznej pozwoli flotom Północnej i Oceanu Spokojnego skupić się na rozwiązywaniu misji bojowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Zakłada się, że infrastruktura do funkcjonowania nowego związku operacyjnego zostanie wydzielona z flot Północnej i Oceanu Spokojnego. Z czasem będzie ona uzupełniona o okręty i sprzęt specjalny do operowania w Arktyce.

Rosja od pewnego czasu inwestuje w sprzęt wojskowy, potrzebny do działań w Arktyce. Dotyczy to zarówno pojazdów, wozów bojowych, wyposażenia indywidualnego żołnierzy, jak też okrętów. W Sankt Petersburgu trwa budowa dla WMF pary pierwszych patrolowców arktycznych projektu 23550 Arktika. Prototypowego Iwana Papanina zwodowano 25 października 2019 roku, zaś stępkę pierwszego seryjnego Nikołaja Zubowa położono 27 listopada 2019 roku. Na bazie tego projektu powstanie też wariant dla Straży Wybrzeża 23500 Jermak.

Marynarka Wojenna jest oddziałem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i składa się z formacji operacyjnych i strategicznych: Floty Bałtyckiej, Floty Oceanu Spokojnego, Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej. Status związku operacyjno-strategicznego miała Flota Północna, ale od 1 stycznia 2021 roku jest to związek strategiczno-terytorialny Sił Zbrojnych FR, realizujący zadania okręgu wojskowego. Odrębnymi oddziałami rosyjskiej marynarki wojennej są lotnictwo morskie, piechota morska oraz oddziały rakietowe i artyleryjskie przybrzeżne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rosja: czy powstanie Flota Arktyczna?”

  1. Chętnie przeyczytałbym artykuł o tym jak może wyglądac konflikt w arktyce. Jakich środków USA może użyć żeby próbować zablokować północną drogę morską? Wydaje się że będą to głównie ataki okrętami podwodnymi. Jaką byłaby odpowiedź? Wydaje się że sieć hydrofonów wzdłuż wybrzeża i lotniska dla sił przeciwpodwodnych. Czy taka flota arktyczna potrzebowałaby w ogóle dużych jednostek nawodnych, czy jednynie patrolowych/podwodnych oraz komponentu nadbrzeżnego?

  2. do czytelnik. Sądzę, że główna siłą w Arktyce będą jednostki przystosowane do żeglugi w lodach. Zapewne będą miały kadłuby "lodołamaczowe" z większą prędkością oraz uzbrojeniem ZOP. System sieci hydroforów można postawić w dużej odległości od wybrzeża, ale samo "polowanie" na okręty podwodne przeciwnika, to już raczej kwestia okrętów wielkości fregat, ale z kadłubem takim, jak opisałem na wstępie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc