Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja buduje kolejną korwetę typu Griemiaszczij

Fot. RIA Nowosti

1 lipca na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej, w „Stoczni Amurskiej” (PAO „Amurskij sudostroitielnyj zawod”) w Komsomolsku nad Amurem, położono stępkę korwety wielozadaniowej Bystryj projektu 20385.

Bystryj to trzecia korweta projektu 20385 typu Griemiaszczij (numer stoczniowy 2109), która jest budowana dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego. Łącznie z okrętami projektu 20380 typu Stierieguszczij, będącymi pierwowzorem głęboko zmodernizowanego projektu 20385, jest to już dziewiąta korweta powstająca w stoczni „Amurskij sudostroitielnyj zawod”. Rok wcześniej położono w niej stępki jednostek projektu 20380 Grozny i 20385 Bujnyj, a 12 czerwca bieżącego roku Razumnyj, także 20385.

Korwety projektów 20380 i 20385 to obecnie najliczniejsza seria okrętów średniej wyporności budowanych w Rosji. W dwóch stoczniach („Siewiernaja Wierf`” w Sankt Petersburgu i „Amurskij sudostroitielnyj zawod” w Komsomolsku nad Amurem) powstało lub jest jest w różnych stadiach budowy 17 tych udanych okrętów (12 projektu 20380 +5 projektu 20385).

Z korwet projektu 20385 jak dotąd tylko jedna podniosła rosyjską banderę – zbudowany w Petersburgu Griemiaszczij, który zasilił Flotę Oceanu Spokojnego. Drugi w serii – Prowornyj, także z „Siewiernoj Wierfi”, spłonął w trakcie wyposażania w grudniu ubiegłego roku.

Korwety projektu 20385 są rozwinięciem protoplastów typu Stierieguszczij. Zastosowano na nich maszt zintegrowany IBMK mieszczący m.in. wielozadaniowy system radiolokacyjny MF RŁK Zasłon, wykorzystujący osiem aktywnych anten AFAR z elektronicznie sterowanym szykiem fazowym (pasm S i X). Ponadto dodano ośmiokomorową wyrzutnię uniwersalną UKSK 3S14UK2. Dzięki niej możliwe jest użycie środków ogniowych systemów 3M55-20385 Oniks (ponaddźwiękowe pociski przeciwokrętowe 3M55) i Kalibr-NK (pociski przeciwokrętowe 3M54, manewrujące do zwalczania nieruchomych obiektów lądowych 3M14 i rakietotorpedy 91R2).

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc