Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja: armatomoździerz Łotos ukończył testy fabryczne [WIDEO]

120 mm armatomoździerz 2S42 Łotos. Fot. Rostiech

25 listopada państwowa korporacja Rostiech poinformowała, że badania fabryczne przeszedł 120 mm armatomoździerz samobieżny 2S42 Łotos. Jest to długo oczekiwany przez rosyjskie Wojska Powietrzno-Desantowe następca moździerzy 2S9 Nona-S.


Korporacja Rostiech w swoim komunikacie podała, że prototypowy egzemplarz Łotosa w trakcie badań przejechał 400 km i oddał 14 strzałów. Łącznie metodologia testu składała się z 57 punktów, które obejmowały sprawdzenie wszystkich najważniejszych zespołów armatomoździerza, czyli przede wszystkim podwozia, napędu i wieży wraz z zamontowanym w niej uzbrojeniem i wyposażeniem elektronicznym. Przeprowadzone próby wykazały zgodność działania prototypu z przyjętymi wymaganiami taktyczno-technicznymi. Potwierdzający to dokument podpisali oficerowie z regionalnego przedstawicielstwa wojskowego, którzy obserwowali przebieg badań. Zakończenie badań fabrycznych otwiera drogę do wstępnych prób państwowych. Cytowany dyrektor przemysłowy Rostiechu Biekchan Ozdojew wyraził nadzieję, że rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pierwszy upubliczniony pokaz Łotosa odbył się 5 czerwca 2019 r. Teraz Rostiech opublikował filmik, będący wiązanką ujęć z wcześniejszych badań poligonowych.

 

 

120 mm armatomoździerz 2S42 Łotos (roślina lotos) to dzieło spółki „CNIITOCZMASZ” (Centralnyj nauczno-issledowatielskij institut tocznogo maszynostrojenija) z Podolska niedaleko Moskwy. 2S42 zbudowano z wykorzystaniem podwozia bojowego wozu desantu BMD-4M . Jego podwozie wydłużono o jedną parę kół nośnych dla lepszego rozkładu masy kadłuba Łotosa i lepszej amortyzacji odrzutu przy strzelaniu. Poza tym podwozia 2S42 i BMD-4M nie różnią się. Oba mają hydropneumatyczne zawieszenie z możliwością regulacji prześwitu. Łotosa także można desantować z powietrza, zrzucając go z pokładów samolotów transportowych Ił-76MD. Jest także amfibijny, w wodzie porusza się poprzez przewijanie gąsienic.


Głównym uzbrojeniem 2S42 jest 120 mm gładkolufowy armatomoździerz 2A80-1 o zasięgu ognia 13 km, taki sam, jaki montuje się w armatomoździerzach 2S34 Chosta, czyli zmodernizowanych i przezbrojonych haubicach 2S1 Gwozdika. Szybkostrzelność 2S42 wynosi 6–8 strzałów na minutę. Zapas amunicji 120 mm w 2S42 liczy 40 nabojów, czyli dwukrotnie więcej niż w 2S9. Wieża 2S42 jest spawana, jej dodatkowym uzbrojeniem jest zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia z km 7,62 mm. 2S42 wyposażono w system samoosłony z czujnikami ostrzegającymi o opromieniowaniu laserem i sprzężonymi z nimi wyrzutniami granatów maskujących. Takie środki to główne systemy obrony Łotosa, gdyż pancerz ważącego 18 t wozu chroni tylko przed ostrzałem pociskami małokalibrowymi i odłamkami. Wspomina się o możliwym wzmocnieniu opancerzenia, ale odbędzie się to kosztem amfibijności czy desantowania z powietrza.


Napędem Łotosa jest silnik 2W-06-2 o mocy 450 KM, który zapewnia maksymalną prędkość drogową 70 km/h (40 km/h w terenie) i zasięg co najmniej 500 km. Załoga jest 4-osobowa. 2S42 powstał z myślą o WDW, w których pułki artylerii nadal są uzbrojone w przestarzałe 120 mm moździerze samobieżne 2S9 Nona-S  sprzed 40 lat. Kolejnym zapowiadanym użytkownikiem 2S42 ma być piechota morska WMF Rosji. Razem z 2S42 opracowano też nowy wóz zautomatyzowanego dowodzenia artylerią Zawiet-D, na którego nośnik wybrano gąsienicowe transportery desantu BTR-MDM Rakuszka-M. Zawiet-D zastąpi przestarzałe wozy rozpoznania i dowodzenia artylerią 1W119 Rieostat , którym stuknęło już 36 lat służby. Zawiet-D może współdziałać także z nowym systemem rozpoznania artylerii 1W75 Penicillin, który zapewnia rozpoznanie w promieniu 25 km, jak również z BSP używanymi w WDW.


Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc