Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Roll-out F-35A dla Republiki Korei

28 marca w zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth odbyła się uroczystość oficjalnej prezentacji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego F-35A Lightning II przeznaczonego dla Republiki Korei.

W ceremonii wzięło udział około 450 zaproszonych gości. Łącznie władze w Seulu zamówiły 40 egzemplarzy, tylko w bieżącym roku Koreańczycy otrzymają sześć z nich. Początkowo, wszystkie będą stacjonować w bazie lotniczej Luke, gdzie posłużą do szkolenia personelu sił zbrojnych Republiki Korei. Do domu, bazy lotniczej Cheong, mają przybyć w 2019 roku. Być może w kolejnych miesiącach dojdzie do rozszerzenia zamówienia o kolejne F-35, władze w Seulu tłumaczą to rosnącym kryzysem na obszarze Półwyspu Koreańskiego.

Obecnie władze wywierają presję na administrację amerykańską w sprawie utworzenia na terenie Republiki Korei regionalnego centrum obsługi. Bez tego F-35 należące do tego kraju będą musiały przechodzić serwisowanie w Japonii, co może być trudne do wytłumaczenia opinii publicznej. Obecnie Republika Korei oraz Japonia to jedyni klienci F-35 wśród państw Azji Dalekiego Wschodu. Poza nimi zainteresowanie wyrażają Singapur i Tajwan. To ostatnie państwo może liczyć na poparcie części Kongresu Stanów Zjednoczonych.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc