Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rodzina programowalnych radiostacji BNET firmy Rafael: unikalna architektura sieciocentryczna dla przyszłego cyfrowego pola walki

Fot. Rafael Advanced Defense Systems

Rafael Advanced Defense Systems od dawna jest głównym dostawcą systemów łączności wojskowej dla Sił Obrony Izraela (IDF), w tym dla Izraelskich Sił Powietrznych (IAF). Wśród systemów tych są radiostacje pracujące w szerokim spektrum częstotliwości, sieci radiowe odporne na zakłócenia i dostosowane do szyfrowanej łączności, ale także łącza danych z bezpilotowymi aparatami latającymi i pociskami. Przypuszczalnie najbardziej potrzebnym wśród tych systemów jest rodzina programowalnych radiostacji BNET.


Rodzina radiostacji programowalnych BNET to najbardziej zaawansowany technologicznie produkt tego rodzaju na świecie, integrujący łącza szerokopasmpowe w sieci połączeń i transmisji danych, przy możliwości współpracy z radiostacjami różnych typów używanymi przez taktyczne siły manewrowe. Mają one unikalną, opatentowaną architekturę, są one sprawdzone i używane przez siły powietrzne różnych państw.

Radiostacje programowalne BNET zaspokajają potrzeby cyfrowego pola walki poprzez szybkie, z niskimi opóźnieniami, pewne łącza do transmisji głosu, szerokiego pakietu danych oraz obrazów video na ruchomym, zmiennym polu walki w działaniach manewrowych. Zapewnia to bezprecedensową sieciocentryczność w sensie tempa przekazywania wielkiej ilości danych do użytkowników, przy minimalnych opóźnieniach, radiostacje BNET pozwalają na łączność jednostek lądowych, morskich i powietrznych, by tworzyć jednolitą sieć, bezpodziałową, dowolnie kształtowaną, mobilną, nawet tworzoną ad hoc, typu MANET.

Cała rodzina BNET wykorzystuje tę samą architekturę oraz formę obróbki sygnałów, która jest implementowana do różnych warunków operacyjnych.

Wszystkie naziemne, morskie i powietrzne radiostacje działają w jednej, dowolnie kształtowanej sieci typu MANET (sieć mobilna, tworzona ad-hoc). Tylko jedna sieć MANET radiostacji BNET MANET wystarczy do połączenia w taką sieć pluton, kompanię i batalion na ich platformach dowodzenia. Wiele pod-sieci zabezpiecza jednoczesną wymianę danych oraz transmisji głosu w tejże sieci dowodzenia. Przepływ danych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem radiostacji BNET umożliwia szybkie podejmowanie decyzji przez dowódców oraz ich realizowanie. Jednocześnie, zintegrowanie sieci za pośrednictwem BNET poszczególnych systemów w sposób bardzo wyraźnie skraca czas reakcji w relacjach rozpoznanie-atak w jednostkach bojowych.

Radiostacje programowalne BNET są w pełni interoperacyjne ze starszymi systemami łączności radiowej oraz innymi systemami łączności. Razem są one bardziej efektywne i skutecznie wspierają działania na cyfrowym polu walki, poprzez optymalny przepływ danych i informacji.


Od piętnastu lat firma Rafael należy do czołówki w zakresie rozwoju i dostaw najnowocześniejszych zaawansowanych systemów łączności, zapewniających działania sieciocentryczne. Pierwsza generacja systemów sieciocentrycznych firmy Rafael to radiostacje pracujące w paśmie L. Później przyszła pora na kolejne dwie generacje systemów Rafaela, które są absolutnym novum w zakresie łączności w sieciach powietrznych pracujących na zakresie UKF pasma decymetrowego, do transmisji głosu i danych.

Pierwsza generacja radiostacji sieciocentrycznych pasma L, po której przyszła pora na dwie generacje systemów Ravnet, były pionierskimi rozwiązaniami. Te ostatnie wykorzystują częstotliwości UKF do jednoczesnej szybkiej transmisji głosu i danych w stworzonej na ich bazie sieci, przy bardzo efektywnym wykorzystaniu spektrum częstotliwości pracy.

Źródło: Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc