Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rheinmetall przekazuje Bumarowi przedseryjne Leopardy 2PL

13 grudnia 2018 r. Rheinmetall przekazał swojemu polskiemu partnerowi przemysłowemu - Zakładom Mechanicznym Bumar Łabędy S.A. (ZMBŁ) pierwszy egzemplarz Leoparda 2PL z serii próbnej. Kolejne dwa czołgi dostarczono w kolejnym tygodniu. Wszystkie próbne czołgi – łącznie pięć egzemplarzy – zostały ukończone i przeszły próby zakładowe.


Zgodnie z umową z lutego 2016 r. zawartą pomiędzy ZMBŁ a Rheinmetall Landsysteme GmbH (RLS), Rheinmetall odpowiada za budowę i dostawę do ZMBL czołgu prototypowego oraz 5 egzemplarzy próbnych. Kolejnych 12 wozów przedseryjnych będzie poddanych modernizacji w ZMBL przy wsparciu RLS w 2019 r., podczas gdy pozostałe polskie Leopardy 2A4 będą modernizowane samodzielnie przez ZMBL w latach 2019-21. Zgodnie z aneksem do pierwotnej umowy, podpisanym w maju 2018 r. całkowita liczba Leopardów poddanych modernizacji wzrośnie o 14 sztuk – łącznie do 142 pojazdów.

Od sierpnia br. prototypowy Leopard 2PL przechodzi wojskowe próby odbiorcze w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) w Sulejówku koło Warszawy, obejmujące sprawdzenie wszystkich wymaganych funkcjonalności w pełnym spektrum warunków, także poprzez próby przebiegowe i ogniowe. Dodatkowo , na etapie opracowania Projektu Wykonawczego, zdefiniowano kilka nowych, funkcjonalności , a celowość ich implementacji została potwierdzona przez SZ RP. Są one obecnie wdrażane i planuje się, że będą poddane testom na jednym z wyprodukowanych czołgów.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc