Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall dostarczy US Army nowe lekkie działo

Spółka American Rheinmetall Munition otrzymała od US Army zamówienie na dostawę lekkiego działa artyleryjskiego. Fot. Rheinmetall

25 maja niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała, że jej amerykańska spółka zależna American Rheinmetall Munition otrzymała od US Army zamówienie na dostawę lekkiego systemu artyleryjskiego.

Nie podano zbyt wiele szczegółów na temat przedmiotu zamówienia. Wiadomo, że ma to być system „lżejszy i krótszy” od aktualnie wykorzystywanych, lecz nie podano względem którego z wykorzystywanych lub planowanych do zakupu w najbliższym czasie amerykańskich systemów artyleryjskich mają występować owe różnice. Można spekulować, że chodzi o lekkie działo kalibru 155 mm, które mogłoby w przyszłości częściowo zastąpić lub uzupełnić haubicoarmaty/armatohaubice rodziny M777. W każdym razie wprowadzenie do służby lekkiego działa miałoby zwiększyć mobilność amerykańskiej artylerii (zapewne zwłaszcza brygadowych zespołów piechoty i aeromobilnych). Ma także odznaczać się większą siłą ognia od dotychczas wykorzystywanych rozwiązań. Wartość zamówienia sięga 2,5 mln USD.

Pułkownik Lance Green, zastępca dowódcy Centrum Uzbrojenia Dowództwa Rozwoju Zdolności Operacyjnych (Combat Capabilities Development Command Armament Center, DEVCOM-AC) powiedział, że „ten projekt wraz z wieloma innymi działaniami naukowymi i rozwojowymi może zapewnić naszym żołnierzom wyraźną przewagę w tym coraz bardziej złożonym środowisku bezpieczeństwa”. Z kolei dyrektor generalny American Rheinmetall Munition John Somich stwierdził, że firma wniesie w program „swoje ogromne doświadczenie, rozwiązania techniczne i pełne zaangażowanie w rozwój zdolności amerykańskiej armii”.

Warto wspomnieć, że gigant z Nadrenii od pewnego czasu inwestuje znaczne środki w Stanach Zjednoczonych celem rozszerzenia oferty na tamtejszym rynku, a także prowadzi współpracę z lokalnymi firmami, w tym w segmencie amunicji artyleryjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc