Zaloguj

Resort obrony odpowiada na interpelację poselską w sprawie okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na poselską interpelację dotyczącą okrętów podwodnych typu Kobben eksploatowanych w Marynarce Wojennej. Fot. Łukasz Pacholski

15 stycznia na stronach Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską w sprawie okrętów podwodnych i współpracy międzynarodowej, która została złożona w październiku ubiegłego roku.


Autorami interpelacji byli: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Artur Dziambor i Janusz Korwin-Mikke, wszyscy należący do Koła Poselskiego Konfederacja. Była ona kontynuacją wcześniejszych pytań dotyczących eksploatacji okrętów typu Kobben oraz planów na przyszłość. W odpowiedzi na nią wiceminister Wojciech Skurkiewicz poinformował, że zakupu części zamiennych do jednostek tego typu dokonano na podstawie decyzji MON z 19 listopada 2010 r. Pakiet części zakupiono w Danii (sprzedającym była Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, pol. Agencja ds. materiałów i zamówień ministerstwa obrony). Ma to związek z faktem, że Duńczycy eksploatowali cztery jednostki typu Kobben do 2004 r. (w tym jedna służyła za rezerwuar części zamiennych). W odpowiedzi nie udzielono informacji o wartości umowy, a także o szczegółach zawartości wspomnianego pakietu.

Jednocześnie wiceminister Skurkiewicz poinformował, że okręty są zdolne do bezpiecznego zanurzania i wynurzania (ostatnie wykonano we wrześniu ubiegłego roku podczas ćwiczeń z siłami ratowniczymi Marynarki Wojennej).

W przypadku pytań o następców, autor odpowiedzi poinformował, że szczegóły dotyczące planowanych terminów pozyskania nowych okrętów podwodnych w ramach zadania kr. Orka są zawarte w „Planie modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, który jest dokumentem niejawnym.


Obecnie w ramach rozwiązania pomostowego Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi negocjacje ze swoim szwedzkim odpowiednikiem w sprawie zakupu pary używanych okrętów podwodnych typu A17 Södermanland. Według dostępnych informacji umowa może zostać zawarta w tym roku i pozwolić na tymczasowe utrzymanie potencjału Dywizjonu Okrętów Podwodnych do czasu wyboru dostawcy nowej generacji jednostek w ramach programu Orka.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc