Zaloguj

Republika Korei zakończyła eksploatację UH-1H

27 lipca siły zbrojne Republiki Korei zakończyły eksploatację wielozadaniowych śmigłowców Bell UH-1H Iroquois, które zostały zastąpione przez produkowane przez przemysł lokalny KAI KUH-1 Surion. 

UH-1H Iroquois były eksploatowane przez lotnictwo wojskowe tego kraju w liczbie 129 egzemplarzy przez 52 lata. W tym czasie flota wylatała blisko 800 tys. godzin i przebyła dystans blisko 150 tys. km. Były wykorzystywane do zadań transportowych, szkolno-treningowych, poszukiwawczo-ratowniczych czy przeciwpożarowych. Przez wiele lat był to przysłowiowy koń roboczy wiropłatów wojskowych w Republice Korei. Ze względu na wyeksploatowanie oraz potencjał przemysłowy, na początku wieku władze tego kraju podjęły decyzję o samodzielnym opracowaniu następcy, którym został KAI KUH-1 Surion. 

Obecnie w lotnictwie wojsk lądowych Republiki Korei eksploatowane są wielozadaniowe śmigłowce transportowe KAI KUH-1 Surion oraz Sikorsky UH-60P Black Hawk (montowane na licencji). Potencjał transportowy uzupełnia niewielka liczba ciężkich Boeing CH-47D Chinook. Poza tym powyższy użytkownik eksploatuje także śmigłowce szturmowe Bell AH-1F Cobra i wdraża do eksploatacji Boeing AH-64E Guardian. Park sprzętowy uzupełniają lekkie MD Helicopters MD500 Defender, które mają zostać zastąpione przez KAI LAH (opracowany w kooperacji z koncernem Airbus). 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły zbrojne Republiki Korei
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc