reklama Helikon-Tex

Republika Korei planuje nowe inwestycje

26 czerwca rząd Republiki Korei poinformował o zatwierdzeniu dwóch nowych projektów zakupów samolotów wojskowych przeznaczonych do rozbudowy potencjału lotnictwa wojskowego tego państwa.  

Pierwszy z nich zakłada zakup dwóch dodatkowych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia – maszyny mają kosztować do 1,3 mld dolarów i zostać zakupione zagranicą. Z dużą dozą prawdopodobieństwa źródłem będzie koncern Boeing, który już dostarczył do Republiki Korei cztery Boeing 737 AEW&C. Powodem zakupu jest wzrost napięcia regionalnego, a więc przede wszystkim kwestia stosunków z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, a także z Chinami oraz Japonią. 

Boeing sprzedał dotychczas dziewiętnaście 737 AEW&C - sześć jest eksploatowanych w Australii, a po cztery w Republice Korei oraz Turcji. Dodatkowo kontrakt na pięć egzemplarzy w 2019 roku podpisała Wielka Brytania. Obecnie, ze względu na zakończenie produkcji samolotów rodziny 737NG, ewentualna sprzedaż kolejnych dwóch do Republiki Korei będzie oparta o używane maszyny pochodzące z cywilnego rynku wtórnego (podobnie jak w Wielkiej Brytanii). 

Uzupełnieniem dla floty sześciu maszyn wczesnego ostrzegania i dowodzenia mają być samoloty zwiadowcze kryjące się obecnie pod kryptonimem Baekdu. Powyższy program został jednak przesunięty w czasie i ma rozpocząć się w 2026 roku.  

Dodatkowo rząd Republiki Korei zatwierdził zakup kolejnej partii odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego KAI T/A-50 Block 2. Nowa wersja ma stanowić odpowiedź na potrzeby Sił Powietrznych tego kraju. Obecnie eksploatują one 22 maszyny T/A-50, które służą do zadań szkolnych z wykorzystaniem uzbrojenia podwieszanego. Dotychczas KAI nie poinformowała o rozwiązaniach wprowadzonych w wersji Block 2. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Republiki Korei
reklama Spy Shop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc