Zaloguj

Republika Korei odebrała pierwszy A330MRTT

30 stycznia w bazie lotniczej w Pusan w Republice Korei odbyła się uroczystość formalnego odbioru pierwszego wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego Airbus A330MRTT zamówionego przez Ministerstwo Obrony tego kraju.

Samolot został przebazowany do Pusan 12 listopada 2018 roku. Seul zakupił łącznie cztery A330MRTT, oferta koncernu Airbus pokonała w przetargu Boeinga z KC-46A Pegasus. Kontrakt, o wartości 1,3 mld dolarów, został podpisany w czerwcu 2015 roku. Będą to pierwsze maszyny tej klasy w Siłach Powietrznych Republiki Korei – mają pozwolić na zwiększenie zdolności operacyjnych w regionie oraz sferze globalnej. Zgodnie z projektem, bazowe A330 powstają na linii montażowej koncernu Airbus w Tuluzie, a potem przechodzą proces zabudowy wyposażenia misyjnego w Hiszpanii.

Obecnie Airbus A330MRTT są eksploatowane przez siły zbrojne Australii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Francji. Najnowszym klientem programu A330MRTT jest międzynarodowe konsorcjum państw NATO, które wspólnie zamówiło osiem samolotów – będą stacjonować w Holandii oraz Niemczech, a poza tymi dwoma państwami swoje udziały mają także Belgia, Luksemburg oraz Norwegia. Cały czas międzynarodowa inicjatywa jest otwarta na innych – wśród zainteresowanych wymienia się Republikę Czeską oraz Szwecję.

(ŁP) Foto: Airbus
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc