Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Republika Korei kupi fabrycznie nowe CH-47F Chinook?

Ministerstwo Obrony Republiki Korei

27 października media południowokoreańskie poinformowały, że analizy agencji DAPA wskazały, że tańszym rozwiązaniem dotyczącym modernizacji floty ciężkich śmigłowców transportowych jest zakup fabrycznie nowych maszyn niż przebudowa obecnie eksploatowanych CH-47D Chinook.

Obecnie siły zbrojne Republiki Korei eksploatują 41 śmigłowców powyższej rodziny, najstarsze z nich mają już ponad 30 lat. DAPA prowadziła analizy kosztów w ramach planowanego projektu gruntownej modernizacji i przebudowy połowy z nich - według powyższych danych prace kosztowałyby około 1,2 mld dolarów i są wycenione drożej (o około 100 mln dolarów) niż zakup fabrycznie nowych CH-47F Chinook – jednym z powodów są wyższe koszty zakupu części, które nie znajdują się już w produkcji. Powyższy raport to kolejny przykład, w Republice Korei, w którym wskazano ekonomiczny sens zakupu nowych maszyn niż inwestowanie w stary sprzęt.

Dane agencji DAPA mają zostać przedyskutowane przez rząd oraz parlament. Ma to pozwolić na przygotowanie konkretnej decyzji dotyczącej przyszłości floty śmigłowców CH-47 Chinook. Projekt jest palący, gdyż przykładowo gotowość operacyjna śmigłowców tego typu należących do Sił Powietrznych (dziewięć sztuk) oscyluje w granicach 40% (dane dotyczące I połowy bieżącego roku).

W przypadku zastosowania procedury pilnej potrzeby zakupowej, podpisanie umowy może nastąpić w połowie przyszłego roku. Kluczem do sukcesu może być czas, Boeing (ze względu na brak nowych zamówień eksportowych) powoli wygasza produkcję wersji Block I i oczekuje na podjęcie decyzji przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczącą rozpoczęcia masowych zamówień wersji CH-47F Block II – bez tego trudne będzie zaoferowanie tego modelu sojusznikom poprzez procedurę FMS. Drugą opcją dla Republiki Korei jest zakup śmigłowców poprzez komercyjny model DCS, który nie jest stosowany często.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc