Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Czeska zakończyła testy stacji radiolokacyjnej MADR

Fot. IAI

21 kwietnia Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o zakończeniu prób wojskowych stacji radiolokacyjnych Elta Systems Ltd. ELM-2084 MMR MADR, które zostały zamówione w grudniu 2019 roku.

Celem prób było sprawdzenie zmian wprowadzonych przez personel producenta na życzenie przyszłego użytkownika oraz zatwierdzenie parametrów operacyjnych stacji radiolokacyjnych. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej, izraelscy specjaliści muszą (do końca lipca) rozwiązać pozostałe drobne problemy, obejmujące m.in. obszar dokumentacji. Nie powodują jednak, że sprzęt jest bezużyteczny – zgodnie z komunikatem mają zostać wprowadzone do działań operacyjnych do końca bieżącego roku. Spośród ośmiu zakontraktowanych stacji Elta Systems Ltd. dostarczył już pięć.

Stacje MADR mają zastąpić w czeskiej obronie przeciwlotniczej sprzęt radiolokacyjny sowieckiej produkcji i służyć przede wszystkim do kontroli przestrzeni powietrznej na małych wysokościach – od 100 do 3000 m. Poza dostarczaniu informacji o sytuacji w powietrzu do narodowego systemu NaPoSy PVO ČR (Národní posilovy systém protivzdušné obrany ČR) będą włączone także w pole informacyjne NATO-wskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missille Defense System). Zgodnie z planem pięć z nich ma zostać umieszczonych na stanowiskach radiolokacyjnych, a pozostałe trzy mają być wykorzystywane do ochrony obiektów strategicznych na terytorium kraju.

Poza Republiką Czeską stacje radiolokacyjne Elta Systems Ltd. ELM-2084 MMR MADR trafią także na uzbrojenie Słowacji oraz Węgier.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc