Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Czeska stawia na system Heron

Rząd Republiki Czeskiej chce rozpocząć negocjacje z Izraelem w sprawie zakupu trzech bezzałogowych samolotów IAI Heron 1 wraz z niezbędnym sprzętem dodatkowym. Fot. Departament Obrony Kanady

8 sierpnia Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o wydaniu rekomendacji związanej z zakupem bezzałogowego systemu latającego klasy MALE. Dostawcą ma być Izrael, a sama procedura zamówienia ma opierać się na umowie międzyrządowej.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, rząd w Pradze ma wkrótce rozpocząć negocjacje z Izraelem w sprawie zakupu pojedynczego systemu klasy MALE, który ma obejmować trzy bezzałogowe aparaty latające IAI Heron wraz z niezbędnymi wyposażeniem, które obejmuje naziemne stanowiska kierowania, terminale systemów łączności i wymiany informacji, pakiety części zamiennych oraz naziemnego sprzętu obsługi. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, Herony mają być wykorzystywane do zadań rozpoznawczych, a także wsparcia informacyjnego wszystkich formacji wojskowych w tym kraju.

Wybór oferty izraelskiej poprzedziły konsultacje rynkowe, w których uczestniczyli producenci z kilk państw świata. Oferowany przez koncern IAI Heron spełniał najlepiej wymagania operacyjne czeskich sił zbrojnych, w tym w zakresie wsparcia eksploatacji poza granicami kraju.

Rodzina Heron została wprowadzona do eksploatacji w 2005 roku, a obecnie jest eksploatowana przez użytkowników w 20 państwach. Według dostępnych informacji, Republika Czeska jest zainteresowana zakupem systemu w wersji Heron 1, która pozwala na wykonywanie lotów operacyjnych o długotrwałości do 45 godzin. Podstawowym wyposażeniem pokładowym są różnorodne moduły służące do działań patrolowo-rozpoznawczych (optoelektroniczne głowice obserwacyjno-celownicze, stacje radiolokacyjne, systemy rozpoznania elektronicznego).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc