Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Redukcje w brytyjskiej piechocie

Piechotę zmechanizowaną British Army czekają redukcje ‒ być może nawet o 1/3. Fot. British Army/Crown Copyright

9 października na portalu brytyjskiej gazety „Daily Mail” pojawiła się informacja o planach redukcji brytyjskich jednostek piechoty zmechanizowanej. Liczba etatów w nich ma zmniejszyć się ogółem nawet o około 1/3.

Oficjalnie całkowita skala redukcji nie została potwierdzona. Wiadomo jednak, że pułk strzelców (The Rifles) zostanie zredukowany o ponad 900 etatów, z ok. 2500 do ok. 1600 do 2025 r. Brytyjscy eksperci szacują na tej podstawie, że z obecnych 16 500 żołnierzy piechoty ich liczba spadnie do ok. 11 000. Redukcja ma dotyczyć piechoty „liniowej” i odbywać się w specyficzny sposób. Aby uniknąć zwolnień, niektóre pododdziały zostaną przesunięte do bardziej wyspecjalizowanych jednostek (logistycznych, specjalnych itd.), inne zaś mają być rozwiązane w wyniku odchodzenia żołnierzy ze służby. Szczegóły reorganizacji piechoty British Army mają zostać podane jeszcze jesienią br.

Zdania na temat proponowanych zmian związanych z planowaną przebudową Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa są wśród brytyjskich komentatorów podzielone. Jedni przychylają się do retoryki Ministerstwa Obrony, deklarującego, że redukcje nie będą związane ze spadkiem możliwości zbrojnego ramienia brytyjskiej monarchii, a wręcz przeciwnie ‒ modernizacja przeprowadzona dzięki zaoszczędzonym środkom pozwoli na bardziej efektywne działanie na globalnym polu walki. Krytycy z kolei sugerują, że owszem, może i British Army będzie bardziej efektywna, ale jedynie na krótką metę ‒ w zamian utraci zdolność do prowadzenia długotrwałych operacji militarnych, zaś obecne przygotowania do „szybkiej decydującej operacji” może być równie złudne, jak w 1914 r.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Redukcje w brytyjskiej piechocie”

  1. O Winstonie Chrchilu ktoś powiedział że ma tys pomysłów tygodniowe z których 90 % jest głupie a 10 % genialne..... Podobnie jest IMHO z brytyjskimi innowacjami w wojskowości.... Trafiają im się genialne pomysły ale pomiędzy nimi popełniają mnóstwo błędów.... Już nie raz coś redukowali żeby potem odtwarzać....i zamiast taniej wychodzi drożej

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc