Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Redukcja zamówienia na rakietowe Karakurty

16 września stocznia Wostocznaja Wierf’ z Władywostoku poinformowała, że w związku z anulowaniem przez rosyjskie Ministerstwo Obrony kontraktu na budowę dwóch okrętów rakietowych proj. 22800 Karakurt przeznaczonych dla Floty Oceanu Spokojnego, zmuszona jest wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. W przeciwnym wypadku konieczne byłoby zwolnienie 500 pracowników, ponieważ budowa tych jednostek stanowiła połowę portfela zamówień tej stoczni przez najbliższe pięć lat.

Okręty te miały powstać na mocy jednej z dwóch umów podpisanych 22 sierpnia 2018 r., podczas wystawy Armija 2018 w Moskwie. Ministerstwo Obrony Rosji zakontraktowało wówczas łącznie sześć Karakurtów. W stoczni Amurskij Sudostroitielnyj Zawod z Komsomolska nad Amurem miały powstać cztery takie jednostki z terminem dostawy do końca 2024 r., zaś w stoczni Wostocznaja Wierf’ z Władywostoku dwie, które przekazane miały być odbiorcy do końca 2023 r.

O ile prace w Komsomolsku przebiegały planowo, czego przejawem było położenie w ciągu ostatniego roku stępek pod budowę wszystkich czterech okrętów tego typu. Nie pojawiły się natomiast żadne oficjalne informacje związane z budową tych jednostek przez stocznię z Władywostoku, najwyraźniej nigdy ona się nie rozpoczęła. Można przypuszczać, że zerwanie kontraktu na budowę dwóch okrętów proj. 22800 w stoczni Wostocznaja Wierf’ wiąże się zarówno z rewizją wielkości zamówień Ministerstwa Obrony, jak i utrzymującymi się problemami z produkcją silników napędowych dla Karakurtów.

(Andrzej Nitka) Foto: Andrzej Nitka
Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc