Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon z umową na wsparcie systemu radiolokacyjnego na Tajwanie

Fot. USAF

21 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie realizacji usług wsparcia eksploatacji systemu dozoru radiolokacyjnego wykorzystywanego przez Tajwan.

Umowa ma wartość 412,6 mln USD, a w momencie podpisania uruchomiono 406,5 mln USD. Całość funduszy pochodzi, poprzez procedurę FMS, z Tajwanu. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika właśnie z zastosowania tego procesu. Prace mają być zrealizowane do końca 2027 roku. Głównym elementem projektu jest utrzymanie w sprawności technicznej stacji radiolokacyjnej AN/FPS-115, która stanowi fundament radiolokacyjnego systemu wczesnego ostrzegania, który został zbudowany w hrabstwie Hsinchu w północnej części kraju i uruchomiony w 2003 roku. Pełną gotowość operacyjną uzyskał w 2013 roku – dzięki swoim parametrom, a także lokalizacji, umożliwia śledzenie celów (w postaci pocisków balistycznych) odpalanych w kontynentalnych Chinach czy Ludowo-Demokratycznej Republice Korei.

Modernizacja systemu ma związek z postępującym rozwojem technologicznym i wpisuje się w politykę władz na Tajwanie odnośnie próby utrzymania niezbędnej przewagi jakościowej nad Chińską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Dodatkowo utrzymanie w pełnej sprawności radaru AN/FPS-115 ma jeszcze jeden powód, w grudniu lotnictwo wojskowe Tajwanu utraciło (w wyniku wypadku) jeden z eksploatowanych samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Northrop Grumman E-2T Hawkeye.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc