Zaloguj

Raytheon z kontraktem na produkcję zestawów NASAMS dla Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił zestawy przeciwlotnicze NASAMS. Fot. Ministerstwo Obrony Litwy

30 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z korporacją Raytheon w sprawie produkcji i dostaw zestawów obrony przeciwlotniczej NASAMS przeznaczonych dla Ukrainy.

Kontrakt ma wartość 1,2 mld USD i w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Dostawy zaplanowano do końca listopada 2025 roku – komunikat Departamentu Obrony nie precyzuje szczegółów. Wiadomo, że to kolejny kontrakt produkcyjny dotyczący NASAMS dla Ukrainy. W sierpniu obie strony (Departament Obrony oraz Raytheon) podpisali umowę w sprawie produkcji nieokreślonej liczby zestawów – wówczas program kosztował 182,3 mln USD i ma zostać zrealizowany do sierpnia 2024 roku.

W ramach amerykańskiego programu pomocy wojskowej Ukrainie przewidziano przekazanie ośmiu zestawów NASAMS wraz z niezbędnym zapasem amunicji. Każdy z nich ma obejmować sześć wyrzutni wraz z niezbędnymi stacjami radiolokacyjnymi oraz stanowiskami dowodzenia i kierowania ogniem. Biorąc pod uwagę potrzeby, a także cykl produkcyjny, nie można wykluczyć, że na Ukrainę trafiają zestawy używane, a fabrycznie nowe znajdą się w państwach-darczyńcach. NASAMS jest bowiem eksploatowany przez takie państwa jak Finlandia, Litwa, Niderlandy, Norwegię, Hiszpanię czy Stany Zjednoczone.

Poza NASAMS Ukraina otrzymuje także inne zestawy obrony przeciwlotniczej produkcji zachodniej. Wśród nich można wymienić niemieckie IRIS-T, amerykańskie MIM-23 Hawk czy włoskie Aspide.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc