Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon dostarczy radary do niemieckich P-8A Poseidon

Raytheon dostarczy stacje radiolokacyjne AN/APY-10 do samolotów P-8A Poseidon zamówionych przez Republikę Federalną Niemiec. Fot. Boeing

21 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie produkcji i dostawy stacji radiolokacyjnych AN/APY-10 przeznaczonych do montażu w samolotach Boeing P-8A Poseidon zamówionych przez Republikę Federalną Niemiec.

Umowa, obejmująca pięć stacji radiolokacyjnych wraz z pakietami części zamiennych i usług dodatkowych, ma wartość 77 mln USD i ma zostać zrealizowana do października 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, które w całości obejmowało fundusze niemieckie. Pośrednictwo Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych to wynik zastosowania w programie procedury FMS.

Międzyrządowa umowa pomiędzy władzami Stanów Zjednoczonych oraz Republiki Federalnej Niemiec w sprawie zamówienia pięciu samolotów została zawarta w czerwcu 2021 roku. Z kolei Boeing zawarł formalny kontrakt na ich produkcję 27 września 2021 roku. Zgodnie z jego zapisami, dostawa ma zostać zrealizowana w latach 2024-25. System radiolokacyjny AN/APY-10, produkowany przez korporację Raytheon, pozwala na uzyskanie pełnej świadomości sytuacyjnej w obserwacji powierzchni morza oraz lądu. Dzięki trybom SAR oraz ISAR możliwe jest wykrywanie m.in. peryskopów okrętów podwodnych.

W przypadku Republiki Federalnej Niemiec nie jest wykluczone zwiększenie zamówienia. Kolejne P-8A Poseidon były wpisane w program rozbudowy sił zbrojnych, który miał zostać sfinansowany w ramach dodatkowych 100 mld EUR.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc