Zaloguj

Raytheon dostarczy pociski systemu RAM

30 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Raytheon podpisali umowę w sprawie produkcji i dostaw pocisków rakietowych RIM-116 RAM Block 2/2A przeznaczonych dla US Navy oraz na eksport poprzez procedurę FMS.

Wartość zamówienia wynosi 146 mln dolarów i obejmuje produkcję pocisków oraz części zamiennych. Prawdopodobnie ze względu na odbiorców, żadna ze stron umowy nie informuje o szczegółach. 68% wartości kontraktu przypada na US Navy, natomiast pozostała część (poprzez procedurę FMS) trafi do Republiki Federalnej Niemiec (3%), Arabii Saudyjskiej (26,2%), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1,6%), Egiptu (0,8%) oraz Turcji (0,2%). Cały kontrakt ma zostać zrealizowany do końca czerwca 2025 roku, co ważne umowa zawiera opcje kontraktowe, które w przypadku pełnego wykorzystania zwiększą wartość do 353 mln dolarów. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie w wysokości 146 mln dolarów.

Pociski RIM-116 RAM są odpalane przede wszystkim z wyrzutni Mk.144 – każda z nich może pomieścić do 21 pocisków gotowych do odpalenia. System jest przeznaczony do ochrony bezpośredniej jednostek pływających przed zagrożeniem w postaci celów latających. Wersja Block 2, która otrzymała nowy układ kierowania i naprowadzania oraz nowy układ napędowy, osiągnęła wstępną gotowość operacyjną w 2015 roku.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc