Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Raytheon dostarczy kolejne pociski RAM RIM-116 Block 2/2A

Raytheon dostarczy kolejną partię pocisków RIM-116 Block 2/2A, które trafią do US Navy oraz klientów eksportowych. Fot. US Navy

29 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z korporacją Raytheon w sprawie produkcji i dostaw kolejnej partii pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych RAM RIM-116 Block 2/2A.


Tegoroczna umowa ma wartość 102,2 mln USD. Na jej mocy producent dostarczy pociski i pakiety części zamiennych do US Navy (75% wartości kontraktu) oraz klientów eksportowych. W tym ostatnim przypadku mowa o Egipcie (17% wartości), Japonii (4%), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (3%) i Turcji (1%). Całość zlecenia ma zostać zrealizowana do marca 2025 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Jest to pierwsza w tym roku umowa na produkcję pocisków oraz pakietów części zamiennych tego typu. W 2021 roku Raytheon zawarł dwa kontrakty: 30 marca 2021 roku - za kwotę 130 mln USD broń trafi do US Navy, Japonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Turcji, a w maju (poprzez procedurę FMS) Egipt zamówił dużą liczbę pocisków (wartość umowy 113,7 mln USD), które mają być dostarczone do końca 2024 roku.

Zestaw rakietowy RAM stanowi element obrony bezpośredniej jednostek pływających przed zagrożeniem ze strony uzbrojenia przeciwokrętowego potencjalnego przeciwnika, a także bezzałogowych i załogowych statków powietrznych. Jest sukcesywnie rozwijany i oferowany na różnych rynkach – co ciekawe, nie zyskał uznania w Polsce, podczas konfigurowania zestawu uzbrojenia dla fregat Miecznik.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Raytheon dostarczy kolejne pociski RAM RIM-116 Block 2/2A”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc