Zaloguj

Rakietowe strzelania na Hawajach

12 lipca, w czasie odbywających się w rejonie Hawajów ćwiczeń RIMPAC 18, przeprowadzono strzelania bojowe dwóch systemów przeciwokrętowych odpalanych z wyrzutni umieszczonych na lądzie.

Celem na pocisków był wycofany ze służby okręt desantowy USS Racine (LST-1191), a strzelały obsługi japońskie i amerykańskie. Japończycy wykorzystali zestaw obrony nabrzeża Lądowych Sił Samoobrony uzbrojony w pociski SSM-12 – system został wdrożony do eksploatacji w 2012 roku, a wyrzutnia mieści się na podwoziu ciężarówki. Pocisk ma zasięg około 200 km. Amerykanie, co ciekawe z US Army, przeprowadzili natomiast doświadczalne strzelanie z wykorzystaniem pocisku Kongsberg NSM, którego spaletyzowana wyrzutnia została zamontowana na pięcioosiowej ciężarówce marki Oshkosh.

W przypadku Amerykanów celem ćwiczenia było przetestowanie koncepcji wyposażenia jednostek wojsk lądowych w system przeciwokrętowy nowej generacji. Co ważne, NSM został już wybrany jako podstawowe uzbrojenie rakietowe okrętów klasy LCS, a także fregat nowej generacji. Być może amerykańscy obserwatorzy będą obecni w czasie planowanego strzelania rakietowego Morskiej Jednostki Rakietowej w Norwegii.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc