Zaloguj

Rafale lecą do Indii

23 września doszło do podpisania, długo oczekiwanego, kontraktu na zakup przez Indie partii wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Umowa opiewa na 36 maszyn, które wraz z pakietem uzbrojenia, logistyczno-szkoleniowym oraz dostosowaniem do lokalnych wymagań będzie kosztować Hindusów 7,8 mld Euro. Dostawy mają rozpocząć się w 36 miesięcy i zakończyć się po kolejnych 30 miesiącach – zakup Rafale pozwoli na przezbrojenie dwóch dywizjonów lotniczych, które uzupełnią potencjał Su-30MKI.

Przez ostatnie lata zakładano, że Hindusi zrealizują w pełni zapotrzebowanie mówiące o zakupie 126 wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia. Na przeszkodzie stanęły koszty oraz marazm decyzyjny. Wszystkie zamówione maszyny powstaną na linii produkcyjnej firmy Dassault we Francji – jest to trzeci sukces eksportowy, Indie dołączą bowiem do Egiptu i Kataru.

W ramach ogólnej kwoty, same samoloty kosztowały Hindusów 3,42 mld Euro (czyli 95 mln Euro za egzemplarz). Kolejnych 710 mln Euro pochłonie zakup uzbrojenia podwieszanego (m.in. pociski Meteor oraz Storm Shadow), a 1,7 mld Euro zostanie przeznaczone na dostosowanie płatowców do wymagań zamawiającego.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA
  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc