Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rafale F3R zatwierdzony do służby

8 listopada francuski urząd zamówień wojskowych DGA poinformował o zatwierdzeniu konfiguracji F3R dla wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Powyższy standard ma być wdrożony do eksploatacji jeszcze w bieżącym roku.

Kontrakt na opracowanie nowego pakietu Dassault Rafale został podpisany w 2014 roku, prace zlecono konsorcjum Dassault Aviation, a także Thales, Safran oraz MBDA. W ramach opracowania i certyfikacji nowego standardu samoloty otrzymały m.in. możliwość wykorzystania kierowanych pocisków „powietrze-powietrze” Meteor, a także elektrooptycznych zasobników obserwacyjno-celowniczych Talios. Dodatkowo modernizację przeszła stacja radiolokacyjna RBE2. Zatwierdzenie prac przez DGA otwiera drogę do wdrożenia samolotów do służby – cztery pierwsze mają zostać dostarczone do końca roku. Będą to fabrycznie nowe płatowce wprost z linii montażowej. W październiku uruchomiono proces modernizacji 144 Rafale znajdujących się w służbie operacyjnej.

Nowy standard Rafale ma umożliwić rozszerzenie możliwości operacyjnych, a także próbę zdobycia nowych klientów eksportowych. Po sukcesach w Egipcie, Katarze oraz Indiach, ostanie miesiące nie są udane – po porażce w Belgii, Dassault wycofał się także z wyścigu o kontrakt w Kanadzie.

(ŁP) Foto: DGA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rafale F3R zatwierdzony do służby”

  1. hmm a słyszałem że przez najbliższe 2 lata francuzi nie dostaną żadnego rafale, bo dassault realizuje zamówienia eksportowe

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc