Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rafael dostarczy systemy Typhoon

Fot. Rafael

7 grudnia izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. z Haify poinformowała o podpisaniu umowy na dostawę 30 mm zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia Typhoon Mk30-C.

Kontrakt ten opiewa na „dziesiątki milionów” USD, obejmuje dostawę bliżej nieokreślonej liczby systemów do nieujawnionego państwa azjatyckiego i ma zostać w całości zrealizowany w ciągu pięciu lat. Podpisane dokumenty zawierają klauzulę umożliwiającą rozszerzenia zamówienia na kolejne systemy. Umowa dotyczy nie tylko wyprodukowania i dostarczenia systemów, ale także i ich integracji z systemami dowodzenia walką na wybranych nosicielach.

Opracowany przez Rafaela system Mk30-C określany jest jako NRWS (Next Generation Naval Remote Weapon Station). Wykorzystuje on doskonale znaną i szeroko stosowaną na świecie armatę napędową Mk44S Bushmaster, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie standardowej amunicji NATO i programowalnej (ABM) kal. 30x173 z regulowaną w pięciu krokach szybkostrzelnością: od ognia pojedynczego do 200 strz./min.

W podstawie systemu znajdują się skrzynie na amunicję, w których można przechowywać 200 gotowych do użytku nabojów. W odmianie „Charlie” w oprogramowaniu sterującym zaimplementowano podsystemy sztucznej inteligencji (AI) odpowiadające za automatyczne rozpoznawanie, klasyfikowanie i śledzenie obiektów (ATR), a także automatyczną korekcję prowadzonego ognia tak, by zwiększyć prawdopodobieństwo zniszczenia małych i szybko poruszających się środków napadu powietrznego ze szczególnym uwzględnieniem bezzałogowych aparatów latających (UAV).

Śledzenie celów możliwe jest dzięki zainstalowanej, z prawej strony wieży, standardowej dla rodziny Typhoon, produkowanej również przez Rafaela głowicy optoelektronicznej Toplite R30.

Dodatkową korzyścią przy niszczeniu każdego rodzaju celów powietrznych jest wysoki, sięgający 70° kąt podniesienia lufy.
Masa kompletnego systemu wraz z amunicją nie przekracza 1000 kg.

Opisany system po raz pierwszy zademonstrowany został podczas odbywającego się w Singapurze salonu IMDEX 2019. Typhoon Mk30-C zainstalowany został dotychczas m.in. na pokładach sześciu kutrów straży wybrzeża Peru (Dirección General de Capitanías y Guardacostas del Perú) typu Río Pativilca (PGCP-50). Co ciekawe, 4 lipca na pokładzie dwóch pierwszych zamówionych przez Filipiny kutrów patrolowych typu Shaldag Mk V izraelskiej produkcji przeprowadzono próbne strzelania z opisanego powyżej systemu artyleryjskiego. 9 lutego 2021 roku oba kraje podpisały umowę na budowę dziewięć tego typu jednostek w ramach programu Fast Attack Interdictor Craft-Missile (FAIC-M) Acquisition Project). Można zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć że owym tajemniczym kupcem z Azji są właśnie Filipiny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc